Z całą pewnością kluczową rolę w otworzeniu własnej firmy są koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej założenia. Obecnie w Polsce najczęściej wybieranymi formami firmy w Polsce są jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Koszty założenia firmy w formie działalności gospodarczej

Warto wiedzieć, że złożenie wniosku do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), zgłoszenie działalności do VAT i ZUS są darmowe. Schody zaczynają się przy założeniu firmowego rachunku bankowego. Wówczas koszt tej kwestii wynosi od 0 do 250 złotych miesięcznie. Warto wiedzieć, że koszty należy ponieść także za pozwolenie lub koncesję (zależne od branży) oraz składki ZUS. Te ostatnie koszty wynoszą przez pierwsze dwa lata 555 złotych (najniższa składka). Ponadto, przez pierwsze sześć miesięcy – może zostać zwolniony z opłacania składek społecznych.

Koszty prowadzenia firmy

Do kosztów prowadzenia firmy zalicza się przede wszystkim koszty bieżące, na które składają się kolejno: prowadzenie księgowości, wynajem biura, abonament za Internet i telefon, media, wyposażenie biura.

Wiele osób decyduje się na samodzielność księgowość, ale najkorzystniej jest skorzystać z usług biura rachunkowego.

Koszt usług księgowej są uzależnione od różnych czynników, takich jak rodzaj branży i lokalizacja firmy. Wynajem biura z kolei zależny jest od miejsca usytuowania go, wielkości i stanu budynku. W przypadku abonamentu za Internet oraz telefon, należy pod uwagę wziąć koszty, które oferuje konkretny operator, a także potrzeby firmy. Media to nic innego, jak po prostu opłaty za prąd, wodę, ogrzewanie i tym podobne, które także są uzależnione od operatora oraz zużycia. Rachunki te można płacić co miesiąc lub rzadziej.

Na wyposażenie biura składają się koszty mebli, wystrój lokalu, zaplecze socjalne i tym podobne.

Wbrew pozorom – jak się okazuje – koszty założenia i prowadzenia własnej firmy nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. W szczególności, jeśli jest to działalność jednoosobowa. Co ważne, koszty są większe z tytułu prowadzenia firmy, aniżeli jej zakładania.

Udostępnij