Telemarketing stał się tak powszechny, że prawie każdy z nas miał z nim kiedyś do czynienia. Niektórym może się on kojarzyć wyłącznie ze sprzedażą, w rzeczywistości jednak call center spełnia wiele różnych funkcji, które przynoszą korzyści zarówno firmie, jak i klientom. Sukces takiego rozwiązania to przede wszystkim solidnie wyszkoleni pracownicy, oraz innowacyjne narzędzia, które znacznie usprawniają działalność call center. Obecnie coraz więcej firm wybiera współpracę z zewnętrznymi przedsiębiorstwami oferującymi usługi telemarketingowe. Czy warto skorzystać z takich usług? Zapraszamy do artykułu!

Czym jest telemarketing?

Telemarketingiem zajmuje się call center, czyli telefoniczne centrum obsługi klienta, w którym pracownicy dzwonią do klientów z różnymi ofertami, lub odbierają od nich telefony. Telefony w takich centrach są zintegrowane z systemem komputerowym, co pozwala pracownikom podczas rozmowy zobaczyć niezbędne dane na temat klienta, jego konta i historii działań. Dzięki temu pracownik udziela odpowiednich informacji na temat produktu, czy usług firmy, może przyjąć zwrot produktu, oraz reklamację.

Call center jest również często nazywany contact center, ponieważ oprócz telefonicznej (ang. call) obsługi klienta może oferować również rozmowy video z klientem, oraz chat.

Telemarketing często jest pierwszą formą kontaktu firmy z klientem, dzięki niemu możemy kreować pozytywny wizerunek, oraz utrzymać długotrwałą relację z klientem, a w efekcie zwiększyć zyski dla firmy.

rozmowa telefoniczna

Korzyści telemarketingu

Pozyskiwanie potencjalnych klientów to jeden z najważniejszych celów telemarketingu. Telemarketing w krótkim czasie pomoże nam dotrzeć do dużej ilości potencjalnych klientów. Jeśli obsługa klienta odbywa się na wysokim poziomie, a my mamy atrakcyjny produkt do zaoferowania, to w znaczy sposób, możemy zwiększyć naszą sprzedaż.

Telemarketing może nam służyć do umawiania spotkań z potencjalnymi klientami. Umawianie spotkań również ma na celu doprowadzić do sprzedaży produktu.

Telemarketer dzięki rozmowie telefonicznej może uzyskać dane od osób na temat usług i produktów naszej firmy. Dzięki temu może usprawnić usługę, czy lepiej dostosować produkt do potrzeb klienta.

Telemarketing pomoże nam również w utrzymaniu relacji z klientem i stworzeniu wizerunku lojalnej firmy.

Czy warto wprowadzić telemarketing do swojej firmy?

Własny dział telemarketingu jest odpowiedni dla firm, które dysponują wystarczającym miejscem i czasem na przeszkolenie pracowników. Jeśli decydujemy się stworzyć w firmie własny dział call center, to powinniśmy przygotować odpowiednią powierzchnię. Profesjonalne call center wymaga również właściwego zaplecza technologicznego, należy więc zakupić odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.

Dzięki działowi telemarketingu w swojej firmie możemy samodzielnie wyznaczać i kontrolować standardy jakościowe i ilościowe rozmów, mamy szybki dostęp do odpowiedniej wiedzy, raportów sprzedaży i danych uzyskanych z rozmów telefonicznych.

Dział telemarketingu w naszym wewnętrznym biurze może niestety nie poradzić sobie w sytuacji kryzysowej. Kiedy utworzą się duże kolejki na linii telefonicznej, wówczas możemy nie dysponować wystarczającą liczbą wyszkolonych pracowników. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam outsourcing, czyli zewnętrzna firma oferująca usługi call center. Zapoznaj się z ofertą.

Korzyści outsourcingu call center

Outsourcing telemarketingu, czyli usługi call center dostarczane przez firmę zewnętrzną są wybierane obecnie przez większość firm. Dlaczego?

  • Oszczędzamy czas. Organizacją szkoleń i samym szkoleniem zajmuje się firma zewnętrzna. Realizacja projektu odbywa się o wiele szybciej, niż miałoby to miejsce w naszej firmie.
  • Nie ponosimy wydatków związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, oraz wynajęciem dużej przestrzeni biurowej.
  • Firmy zewnętrzne prezentują wysoki poziom wyspecjalizowania. Pracownicy takich firm są regularnie szkoleni i wykonują setki telefonów dziennie, dzięki czemu nasz klient rozmawia z doświadczonym konsultantem.
  • Firmy profesjonalnie zajmujące się telemarketingiem posiadają innowacyjne narzędzia i spersonalizowane oprogramowanie, co wpływa na optymalizacje jakości pracy, oraz jej kosztów.
  • Korzystając z outsourcingu możemy wybrać godziny pracy naszej infolinii nawet 24h/dobę.
  • Mamy pewność, że dane naszych klientów są bezpiecznie przechowywane. Zewnętrzne firmy spełniają najwyższe standardy ochrony wrażliwych danych osobowych.
  • W różnych nieprzewidzianych sytuacjach może pojawić się wzmożony ruch na linii telefonicznej, w tym przypadku wyspecjalizowana firma zewnętrzna poradzi sobie bez problemu.

Podsumowując, telemarketing niesie ze sobą ogromne korzyści. Systemy contact center korzystają z coraz bardziej zautomatyzowanych rozwiązań informatycznych, co znacznie usprawnia kontakt z klientem. Doświadczony telemarketer odpowiednio zareklamuje naszą firmę, nawiąże relacje z klientem, przeprowadzi badania rynkowe i marketingowe, oraz finalnie doprowadzi do sprzedaży. Jeśli chcemy zwiększyć sprzedaż, lub ulepszyć ofertę naszej firmy zawsze warto stworzyć własne contact center lub zacząć współpracę z profesjonalną firmą zewnętrzną.

Udostępnij