Franczyza w Polsce to dynamicznie rozwijający się sposób prowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej. Na czym dokładnie polega franczyza i jakie warunki musi spełnić franczyzobiorca, aby prowadzić swoją firmę pod czyjąś marką?

Franczyza, czyli pomysł na prowadzenie własnego biznesu

Rozpoczęcie własnego biznesu bywa trudne i skomplikowane. Trzeba mieć wystarczające środki na start, wiedze jak prowadzić firmę, ale przede wszystkim dobry pomysł, który pozwoli na stały dochód. Nie jest to wcale proste, ponieważ klienci często są sceptycznie nastawieni do nowej marki. Trzeba wielu starań, aby wypromować nową firmę i przyciągnąć do siebie stałych klientów.

Świetnym sposobem na biznes jest franczyza. Co właściwie oznacza ten termin? Franczyza to metoda prowadzenia własnego biznesu pod cudza marką. Jest to doskonałe rozwiązanie dla obu przedsiębiorców. Franczyzobiorca korzysta ze sprawdzonego pomysłu i często znanej, rozpoznawalnej marki dlatego nie musi martwić się rozpromowaniem swojej firmy, ani trudzić nad pomysłem jej prowadzenia. Franczyzodawca z kolei rozwija w ten sposób swoja markę poprzez otwieranie z pomocą swoich franczyzobiorców nowych placówek. Tworzy on swego rodzaju sieć firmy, a poszczególne zakłady prowadzone są przez niezależnych przedsiębiorców.

Jak zawrzeć umowę franczyzy i na czym ona polega

Musisz wiedzieć, że franczyza to nie jedynie udzielenie licencji na prowadzenie działalności gospodarczej pod cudzą marką. Temat franczyzy jest bardzo rozległy, a jej zawarcie wiąże się z kilkoma istotnymi elementami.

Jako franczyzobiorca zaczynasz działać pod szyldem danej marki, korzystasz z jej znaku towarowego i zaczynasz działać w oparciu o określony model współpracy, czyli system według, którego będziesz prowadzić własną firmę. Są to m.in. wskazówki w jaki sposób prowadzić własny biznes, wspólna polityka zakupowa oraz reguły marketingowe, szkolenia dla Ciebie oraz Twoich pracowników, a także stała pomoc i doradztwo ze strony franczyzodawcy, które opiera się o procedury operacyjne, zasady prowadzenia działalności w tym kwestie finansowo księgowe oraz politykę personalną.

Wszystkie te zasady mają na celu wspomóc franczyzobiorcę, aby mógł prowadzić on dochodowy biznes. Dzięki temu firma odzwierciedla również działalność, którą prowadzi franczyzodawca, co pozwala na zachowanie spójnej marki.

Serwis https://franczyzawpolsce.pl/ pomoże zrozumieć Ci jeszcze dokładniej czym jest franchising, a także wskaże najlepsze systemy franczyzowe. Na stronie znajdziesz wiele przydatnych treści dla osób zainteresowanych taką formą działalności.

Rozwój rynku franczyzy w Polsce

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na rozwój franczyzowy w swojej firmie. Jest to bardzo atrakcyjna forma pozwalająca przyśpieszyć rozkwit sieci ich własnego biznesu bez konieczności angażowania własnych środków w otwarcie nowej fili. Nie jest to jednak jednostronne. O franczyzie w Polsce myśli również coraz więcej osób pragnących założyć swoja własną działalność. Jest to dużo prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż zakładanie biznesu całkowicie samodzielnie i zaczynając od samego początku.

Co roku otwiera się kilka tysięcy nowych biznesów, które opierają się o taką formę współpracy. Najczęściej są to firmy z branży usługowej. Szacuje się, że rynek franczyzy będzie powiększać się w Polsce w ciągu kolejnych lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo dobra forma prowadzenia swojego biznesu, z której korzyści mają obie strony, zarówno franczyzobiorca, jak i franczyzodawca.

Udostępnij