Karty kredytowe to niesamowita wygoda, jednak czasami dobrze jest się zastanowić, czy jest to błogosławieństwo czy przekleństwo. Korzystanie z kart kredytowych nie jest darmowe, jest obwarowane wieloma zasadami i co najważniejsze nie zawsze jest tanie.

Co to jest karta kredytowa?

To jeden z produktów bankowych, który dla klientów jest bardzo dobrą formą płatności. Dodać jednak należy. że nie zawsze i nie w każdych rękach taka karta sprawdza się. Złe użytkowanie kart kredytowych może przysłużyć się do posiadania nadmiernej ilości długów. Karta kredytowa to inaczej limit kredytowy. Wykorzystanie, przynajmniej, części limitu kredytowego oznacza, że jak najszybciej musimy go spłacić, najlepiej w okresie bez odsetkowym.

Jak działa karta kredytowa?

Korzystając z karty kredytowej nie zapłacimy żadnych dodatkowych odsetek aż do momentu gdy spłacimy linię kredytową w określonym czasie. Okres bezodsetkowy to czas, kiedy bank nie nalicza nam żadnych odsetek i trwa on 50 – 60 dni. Okres ten to 30 dni na rozliczenie karty i 20-30 dni na jej spłatę. Oznacza to, że wydane środki kredytowe z karty kredytowej możemy spłacić, nie płacąc żadnych odsetek, dopiero w następnym miesiącu a przez ten czas możemy korzystać z darmowego kredytu. Gdy bardzo pilnujemy okresów rozliczeniowych, może zdarzyć się tak, że kredyt na karcie kredytowej nic nas nie kosztuje.

Koszt posiadania karty kredytowej

Karta kredytowa służy do płacenia nią określonych rachunków, jest możliwością bezgotówkowego opłacania zobowiązań i rachunków. Wypłata gotówki z konta karty kredytowej to opłata bardzo dużej prowizji, wynosi ona 10 % wartości wypłaconej kwoty. Odsetki za niespłacenie kredytu z karty w terminie też są bardzo duże i wynoszą około 7%. Karta kredytowa jest droga w przypadku gdy używamy ją bez zachowania ustalonych zasad.

Plusy i minusy karty kredytowej

Koszt kart kredytowych w rękach osób odpowiedzialnych może mieć same plusy i ich koszt może równać się 0. Natomiast karta kredytowa niespłacana w terminie, służąca do wyciągania z konta pieniędzy, może być bardzo drogim gadżetem.

Udostępnij