Podatek dochodowy spędza sen z powiek szczególnie młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej. Angażowanie się we wszystkie tematy związane z firmą są bardzo ważne, ale czasami trudno jest ogarnąć wszystko od razu – dlatego warto jest skorzystać z użytecznego narzędzia, jakim jest kalkulator zaliczki na podatek dochodowy.

Jak obliczyć podatek dochodowy od działalności gospodarczej – podatek progresywny.

Wyliczenie wysokości podatku dochodowego w przypadku, w którym przedsiębiorca wybrał standardowy podatek progresywny jest z zasady prostym zadaniem. Należy pamiętać, że do kwoty 85 528 zł dochodu podatek stanowi 18 %, a powyżej dochodu już 32 %. Ważne jest również to, że od kwoty dochodu można odliczyć sobie składki za ubezpieczenie społeczne a od podatku zapłacone już składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podatek liniowy

Tą metodę opodatkowania wybierają zwykle przedsiębiorcy, którzy posiadają wysokie dochody. Trzeba pamiętać, że w tej formie opodatkowania można odliczyć sobie jedynie ubezpieczenie społeczne. Wysokość tego podatku bez względu na poziom dochodów wynosi zawsze 19%.

Obliczanie podatku – krok po kroku

Pierwszy krokiem do obliczenia podatku jest poznanie naszego dochodu. W tym celu należy od przychodów odjąć wszelkie koszty ich uzyskania. Otrzymany w ten sposób wynik jest naszym dochodem.

Następnie należy odjąć od kwoty dochodów możliwe straty z poprzednich lat i składki za ubezpieczenie społeczne, dzięki czemu ujawni się kwota podlegająca opodatkowaniu.

Kolejnym krokiem jest pomnożenie zaokrąglonej do złotówek kwoty przez podatek, jaki został w danym roku wybrany przez przedsiębiorcę – liniowy lub progresywny.

Jeżeli to wszystko wydaje się zbyt skomplikowane warto skorzystać z narzędzi wspomagających w procesie obliczania tych składek. Kalkulator zaliczki na podatek dochodowych się nie pomyli, więc jeśli wpiszemy w niego odpowiednie kwoty to bardzo szybko uzyskamy interesującą nas kwotę bez obawy, że pomyliliśmy się w jakichkolwiek obliczeniach po drodze.

Udostępnij