Wiele prac wykończeniowych można wykonać samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich narzędzi i akcesoriów, do których zaliczają się materiały ścierne. Służą one wygładzaniu powierzchni, usuwaniu starej warstwy wierzchniej oraz przygotowaniu jej do dalszych prac. Materiały ścierne dzielimy na naturalne i syntetyczne, które z kolei występują pod wieloma postaciami – jako papier ścierny, tarcze, krążki, gąbki i wiele innych.
Materiały ścierne naturalne i syntetyczne
Kluczem do właściwego prowadzenia wszelkich prac z użyciem materiałów ściernych jest ich prawidłowe dopasowanie do rodzaju obrabianej powierzchni. Zasada jest w tym przypadku następująca – do powierzchni miękkich stosuje się twarde materiały ścierne, z kolei twarde powierzchnie wymagają potraktowania miękkimi ściernicami. Twarde ściernice wykorzystywane są do szlifowania profilowego i zgrubnego oraz do szlifowania z zastosowaniem chłodziwa, czyli na mokro. Miękkie materiały ścierne są z kolei przeznczone do stosowania z powierzchniami, w których przypadku nie należy dopuścić do wydzielania zbyt dużych ilości ciepła, przedmiotów o dużej powierzchni oraz w przypadku powierzchni przerywanych.
Podstawowy podział materiałów ściernych obejmuje pochodzenie ich ziaren. Wyróżniamy tu ściernice pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Do tej pierwszej grupy zaliczają się głównie naturalne minerały, w tym m. in. diament, krzemień, kwarc, korund i szmergiel. Materiały ścierne pochodzenia syntetycznego to natomiast m. in. sztuczny diament, elektrokorund, węglik krzemu, borazon oraz węglik boru. Produkcja materiałów ściernych wymaga zastosowania różnego rodzaju spoiw, których zadaniem jest związanie ziaren ściernych z materiałem podłożowym. Materiały ścierne przeznaczone do obróbki manualnej najczęściej posiadają spoiwo klejowe, natomiast te dedykowane obróbce maszynowej produkuje się z wykorzystaniem żywic syntetycznych, które oferują lepszą trwałość i żywotność.
Pod jakimi postaciami kupimy materiały ścierne?
Materiały ścierne to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Do najpopularniejszych należy papier ścierny, który posiada zróżnicowaną gradację oraz jest dostępny w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi. Papiery ścierne dzielą się na wodoodporne, kupimy także papier ścierny na płótnie, w rolkach, arkuszach oraz papier przeznaczony do użytkowania w szlifierkach oscylacyjnych. Występuje także pod postacią gąbek ściernych, klocków, pasów oraz krążków na rzepie przeznaczonych do użytkowania w wiertarkach i szlifierkach mimośrodkowych. Materiały ścierne to także krążki fibrowe, które posiadają charakterystyczne wcięcie w środku oraz są najczęściej stosowane w wiertarkach.
Materiały ścierne mogą być używane zarówno do obróbki manualnej, jak i przy użyciu elektronarzędzi. Istotną kwestią przy ich zakupie jest sprawdzenie gradacji ziaren, która ma największy wpływ na rezultaty pracy. Każdy dostępny w sprzedaży materiał ścierny posiada numer określający grubość jego ziaren – im jest on wyższy, tym mamy do czynienia z drobniejszymi ziarnami. Warto także mieć świadomość, że kompleksowe prowadzenie prac często wymaga zastosowania materiałów ściernych o różnej gradacji – zaczynamy zawsze od tych o najniższej gradacji i stopniowo przechodzimy do tych o wyższej.
Partnerem artykułu jest dystrybutor profesjonalnych materiałów ściernych: