W dzisiejszych czasach rzemiosło wraca do łask i staje się coraz bardziej popularne. Wielu nabywców przedmiotów wytworzonych drogą rzemieślniczą jest dumnych z ich posiadania. Warto jednak pamiętać, że prace rzemieślnicze wymagają specjalistycznych narzędzi, które muszą być praktyczne oraz lekkie. Tutaj z pomocą przychodzi pneumatyka, która pomaga rzemieślnikom w ich pracy.

To co różni zakłady rzemieślnicze, a wielkie przedsiębiorstwa produkcyjne to możliwość zainstalowania całych instalacji pneumatycznych. Niestety, rękodzielnicy często nie mają takich możliwości. We wspomnianych warsztatach najczęściej możemy się spotkać z kompresorami, które stanowią źródło zasilania różnych narzędzi. Głównie mowa tutaj o kompresorach tłokowych charakteryzujących się pracą dorywczą, czyli do czynności przerywanych. Nie zabraknie tam również sprężarek.

pióro grawerskie

Jak działają kompresory w takich zakładach? Głównym czynnikiem jest sprężone powietrze, które jest w nich wytwarzane. To właśnie ono przesyłane jest do poszczególnych narzędzi dzięki wykorzystaniu węży pneumatycznych, które są odporne na wysokie ciśnienie. Wśród stosowanych węży możemy również wyróżnić takie, które są dostosowane do prac lakierniczych lub do odprowadzania zanieczyszczeń. Pomocne są też przewody spiralne mające gęsto ułożone zwoje co jest potrzebne w razie rozciągania.

węże pneumatyczne

W pracy rzemieślniczej spotkamy się z takimi czynnościami jak wykonywanie detali lub pokrywanie lakierem różnych przedmiotów. Do tych czynności przydatny może się okazać pistolet natryskowy. Dzięki działaniu sprężonego powietrza możemy uzyskać wysokiej jakości powłoki o wymaganej powierzchni. Możemy zaopatrzyć się w mniejsze pistolety lakiernicze, co wpływa na jakość malowania niewielkich elementów.

Pistolety natryskowe
budowa małego modelu łodzi

Jeśli mówimy o pistoletach, należy również wspomnieć o tych do przedmuchu. Wykorzystuje się je do oczyszczania przedmiotów z pozostałości, które zostają po procesie obróbki lub innych zanieczyszczeń takich jak woda czy olej. Pistolety te pomagają również przy przygotowaniu powierzchni pod malowanie oraz wspomagają utrzymanie czystości na stanowisku pracy. W branży tapicerskiej mogą przydać się także pistolety do rozprowadzania kleju. Znajdziemy je na https://www.pneumat.com.pl/pistolet-do-kleju

Warto tutaj wspomnieć również o rylcach grawerskich, które świetnie sprawdzą się przy obróbce materiałów lub w sektorze jubilerskim. Dzięki używanej w nich igle węglika wolframu, jesteśmy w stanie pracować nad detalami nawet w twardych materiałach. Pomocne mogą okazać się również pilnikarki i polerki pneumatyczne. Pierwsze z nich przydadzą się do usuwania ostrych krawędzi i przerabiania elementów drewna, natomiast drugie pomogą uzyskać odpowiedni połysk.

Rylc grawerski

Wszystkie narzędzia pneumatyczne, które możemy spotkać w warsztatach rzemieślniczych są ergonomiczne i praktyczne w użyciu. Pozwala na to ich prosta budowa, która ogranicza awarie i nie stanowi zagrożenia w dla użytkowników. Wymienione wyżej urządzenia oraz wiele innych można znaleźć na www.pneumat.com.pl, który oferuje rozwiązania pneumatyczne dla rzemieślników.

Udostępnij