Microsoft Excel to naprawdę potężne narzędzie pracy, które pozwala nam na wykonywanie zarówno zaawansowanych działań matematycznych, jak i tworzenie wykresów lub kartogramów.

By jednak z nich korzystać, wypadałoby znać podstawowe możliwości tego programu, które są w nim najważniejsze. Wymienione w tym zestawieniu funkcje pozwalają nam na wykonywanie większości codziennych zadań. Należy jednak ciągle pamiętać, że jest to najwyżej mały procent wszystkich możliwości tego programu.

Najbardziej przydatne funkcje Microsoft Excel

1)     Funkcja Jeżeli

Zadaniem funkcji jeżeli jest zwrócenie jednej z dwóch wartości, która będzie zależeć od postawionego warunku. Wyobraź sobie, że musisz sprawdzić wielkość sprzedaży i określić czy jest większa od danej wartości. Wykorzystując funkcje jeżeli, będziesz mógł sprawdzić ten warunek w prosty sposób i na przykład wyświetlić słowa „tak” i „nie” zależnie od tego, czy warunek będzie spełniony.

Funkcja Jeżeli

2)     Funkcja suma

Funkcja suma to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana funkcja w programie Microsoft Excel. Jak jej nazwa wskazuje, pozwala ona na zsumowanie wartości komórek, które zostaną przez nas wskazane. Jest ona przydatna, zwłaszcza gdy mamy wiersze lub kolumny, które mają wiele różnych wartości. Dzięki wykorzystaniu funkcji suma, będziemy mogli obliczyć wartość tych komórek w szybki i prosty sposób. Stosowanie tej funkcji, jest elementem kursu Excel od podstaw.

Funkcja suma

3)     Funkcja znajdź

Funkcja znajdź, zwraca pozycję danego ciągu znaków we wskazanym tekście. Jeśli zaś dany znak lub ich ciąg nie zostanie znaleziony, funkcja zwraca błąd.

Przyjmijmy, że w jednej z kolumn masz wpisane imiona i nazwiska swoich klientów. Chcesz je rozdzielić i przenieść nazwiska do kolumny obok. Należy więc sprawdzić, gdzie znajduje się spacja rozdzielająca imiona od nazwisk. Znając numer tego znaku, wiemy, od którego miejsca możemy pobrać znaki, by przenieść je do innej komórki.

Funkcja znajdź

4)     Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO

Funkcja ta wyświetla wartość znajdującą się w tabeli z naszymi danymi, która odpowiada innej wartości, którą wprowadziliśmy do funkcji.

Wyobraź sobie, że masz tabele danych z numerami faktur. Chcesz sprawdzić, w jakim miesiącu dana faktura była wystawiona, ale ten znajduje się w zupełnie innej tabeli. W takich sytuacjach możesz wykorzystać funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO. Pozwoli Ci znaleźć miesiąc, mając tylko numer faktury. Wystarczy tylko wskazać numer kolumny, w której znajduje się poszukiwany miesiąc i zaznaczyć jej zakres. Funkcja automatycznie pokaże nam poszukiwaną wartość.

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO

5)     Funkcja iloczyn

Funkcja ta oblicza iloczyn  wskazanych komórek lub tych podanych bezpośrednio w formule. Wykorzystać możemy ją na wiele sposobów, na przykład do obliczenia iloczynu dużych liczb, które znajdują się w naszym zbiorze danych.

Funkcja iloczyn

To tylko niektóre z funkcji, które oferuje nam arkusz kalkulacyjny firmy Microsoft. By poznać więcej istotnych funkcji, warto zapisać się na kurs Excel, który rozbuduje naszą wiedzę o tym środowisku. Takie szkolenia z Excela mogą być przydatne zwłaszcza dla osób, które spędzają w Excelu dużo czasu i chciałyby usprawnić swoją pracę.

Szkolenia takie odbywają się w każdym większym mieście – do najbardziej popularnych należą:

Udostępnij