Przy zaciąganiu długoterminowego kredytu hipotecznego jednym z podstawowych warunków otrzymania pieniędzy, jest wykupienie ubezpieczenia. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chcemy skorzystać z kredytu gotówkowego. W wielu przypadkach to dzięki nabyciu dodatkowej usługi np. w postaci ubezpieczenia konsument o niższej zdolności kredytowej, w ogóle może otrzymać wsparcie finansowe. Czy firmy pożyczkowe również wymagają wykupienia ubezpieczenia, gdy chcemy skorzystać z pożyczki pozabankowej?

Czym jest ubezpieczenie pożyczki lub kredytu?

Coraz częściej możemy się spotkać z sytuacją, w której banki wymagają wykupienia ubezpieczenia od kredytu, również gotówkowego. Niektóre instytucje bankowe, wręcz wymagają ubezpieczenia, w przeciwnym razie konsument otrzyma odpowiedź odmowną na złożony wniosek.

Na rynku finansowym możemy spotykać się z różnymi rodzajami ubezpieczenia. Najczęściej spotykaną polisą, jest ta, w której ubezpieczyciel pokryje koszty rat lub całkowity koszt kredytu na wypadek choroby, wypadku lub śmierci nie będzie mógł spłacić zobowiązania. Innym rodzajem polisy jest np. ubezpieczenie od utraty pracy.

Kredyt lub pożyczka z wykupionym ubezpieczeniem jest oczywiście produktem droższym. Koszty ubezpieczenia mogą być wliczone do kosztów kredytu lub pożyczki lub mogą być kredytowane wraz z ratami. Przy wliczeniu ubezpieczenia do kosztów pożyczki wpływa na ich wzrost, natomiast w przypadku kredytowania, jego suma pomniejsza otrzymaną kwotę pożyczki. Korzystniejszą wersją dla klienta jest spłata ratalna kosztów ubezpieczenia.

Niekiedy możliwa jest również opcja samodzielnego wyboru ubezpieczyciela przez klienta. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę oprócz ceny Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli opcje, w których wypłacane jest ubezpieczenia – warto, by było ich jak najwięcej.

Czy pożyczka pozabankowa jest ubezpieczona od utraty pracy?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wiele banków wymaga od kredytobiorców wykupienia dodatkowej usługi, jaką jest ubezpieczenie. Dzieje się tak z dwóch powodów po pierwsze, jeśli klient posiada zbyt niską zdolność kredytową, dodatkowa polisa, jest gwarancją spłaty zobowiązania. W drugim przypadku jest to dla banków dodatkowy zysk.

Zupełnie inaczej wygląda korzystanie z pożyczek pozabankowych. Zobowiązanie zaciągane w instytucji pożyczkowej przeważnie opiewa na niższą kwotę i krótszy okres kredytowania. Na rynku pozabankowym raczej nie spotkamy się z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy. W ogóle od niedawna firmy pozabankowe wprowadziły ubezpieczenie, jako dodatkową usługę. Ponadto przez to, że firmy pożyczkowe mają bardziej liberalne podejście do zdolności i historii kredytowej klientów, sam koszt pożyczki jest wyższy. Przeważnie ryzyko, jakie podejmuje pożyczkodawca, wliczone jest już w koszt pożyczki. Jeśli jednak firma pożyczkowa oferuje nam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, warto dowiedzieć się, jakie takie rozwiązanie niesienie za sobą korzyści.

Wady i zalety ubezpieczenia pożyczki pozabankowej

Jeśli spotkamy się z pożyczką, przy której ubezpieczenie jest konieczne, wówczas możemy się zastanawiać jedynie nad tym, czy jest to produkt właściwy dla nas. W przeciwnym razie warto zastanowić się nad jego wadami lub zaletami. Do zalet ubezpieczenia możemy zaliczyć zabezpieczenie w przypadku utraty pracy lub np. w przypadku choroby, wypadku lub śmierci. Zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, że w razie niemożności spłacenia zobowiązania nasze problemy finansowe nie będą narastać lub nie obarczymy nimi naszej rodziny. Do wad przede wszystkim zaliczymy zwiększone koszty, a w przypadku niemożności wyboru OWU ubezpieczenie i tak nie pokryje kosztów związanych z losowym zdarzeniem.  

Udostępnij