Prefabrykowane wiązary dachowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób pragnących zbudować swój idealny dom. Wynika to przede wszystkim z faktu, że drastycznie zwiększają nasze pole do manewru, jeżeli chodzi o ostateczny wygląd i konstrukcję dachu. Tradycyjna więźba z drewna nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań, jeśli pragniemy zbudować dach oryginalnym kształcie. Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego warto zainwestować w wiązary dachowe prefabrykowane od firmy Kasmo. Ich montaż zajmie nam o wiele mniej czasu, a stosunkowo mały ciężar konstrukcji takiego dachu pozwoli drastycznie ograniczyć koszty budowy.

Cechy charakterystyczne dla prefabrykowanych wiązarów dachowych

Dostępne na rynku modele można podzielić na typowe konstrukcje z drewna oraz bardziej nowoczesne systemy dachowe połączone za pomocą metalowych elementów. Tego typu wiązary dachowe prefabrykowane przyda się nie tylko podczas wznoszenia dachu dla garaży wolnostojących, czy też domów parterowych. Systemy scalane sprawdzą się także w przypadku bardziej skomplikowanych projektów dachów wielospadowych. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala ograniczyć ilość potrzebnego drewna do zbudowania naszego dachu. W skrajnych przypadkach zużyjemy nawet o 40% mniej surowca i tym samym zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jednakże największą zaletą prefabrykowanych wiązarów jest to, że możemy ich używać do budowania dachów o nietypowym wyglądzie. Dolny pas wiązara doskonale sprawdzi się w roli konstrukcji stropu. Nie musimy inwestować w o wiele cięższe stropy z żelbetonu bądź ceramiki.

O czym pamiętać podczas zamawiania prefabrykowanej więźby?

Do produkcji tych elementów dachu używane są specjalistyczne maszyny przemysłowe oraz programy komputerowe. To właśnie dzięki temu możliwe jest uzyskanie niezwykle dużej precyzji podczas produkcji poszczególnych wiązarów. W momencie składania na nie zamówienia musi dokładnie określić ich wymiary. Następnie zostaną wycięte i podane obróbce wewnątrz hali produkcyjnej, a na koniec dostarczone na plac budowy. Złożenie wszystkich elementów i stworzenie solidnej więźby dachowej zajmie o wiele mniej czasu niż w przypadku wersji tradycyjnej. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z dopasowaniem i połączeniem poszczególnych części, należy dostarczyć wszystkich niezbędnych dokumentów odo producenta, u którego składamy zamówienie. Chodzi między innymi o przekroje budynku i dachu oraz rzut ostatniego piętra. Mogą przydać się także informacje na temat miejsca, w którym znajduje się dom, dla którego potrzebujemy nowego dachu.

Główne zalety dachów wykonanych z części prefabrykowanych

Sposób produkcji prefabrykowanych wiązarów sprawia, że zbudowany z nich dach będzie cechował się wysoką precyzją wykonania oraz trwałością. Producenci dobierają takie materiały w czasie produkcji wiązarów, aby poprawić ich wytrzymałość. Nie musimy też martwić się o powstawanie grzybów, czy też pleśni na konstrukcji takiego dachu – materiał został odpowiednio zaimpregnowany. Dachy prefabrykowane są także o wiele lepiej zabezpieczone przed działaniem różnego rodzaju szkodników i owadów. Z kolei czterostronne struganie drewna konstrukcyjnego sprawia, że nasz dach zyskuje dodatkowe właściwości ognioodporne. Poszczególne elementy łączone są ze sobą nie za pomocą gwoździ, czy też kleju, ale specjalistycznego systemu płytek kolczastych. W rezultacie uzyskujemy niezwykle solidne złącza.

Osoby dysponujące ograniczonym budżetem nie mają żadnych powodów do zmartwienia. Pomimo swoich licznych zalet, wybór dachu prefabrykowanego stanowi tańszą alternatywę wobec tradycyjnego dachu z więźby drewnianej. Niższe koszty budowy tego typu dachu wynikają z kilku czynników. Jednym z nich jest właśnie prostota montażu takiego dachu i tym samym o wiele krótszy czas potrzebny do wzniesienia jego konstrukcji. Mniejsza ilość drewna potrzebnego do stworzenia poszczególnych wiązarów to kolejny czynnik. Nie bez znaczenia jest także to, że ze względu na parametry techniczne systemu wiązarów znika konieczność używania ciężkich stropów do udźwignięcia ciężaru naszego dachu. Wszystko to sprawia, że wybór prefabrykowanego dachu stanowi doskonały sposób na optymalizację kosztów inwestycji w nowy dom

Udostępnij

O autorze