Rachunki za prąd stanowią z reguły znaczny wycinek budżetów polskich przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że do energii elektrycznej wcale nie trzeba podchodzić jak do kosztu stałego firmy. Istnieją sposoby, by efektywnie obniżać zużycie energii, a narzędziem do tego są systemy zarządzania poborem energii.
Wykorzystana w firmie energia elektryczna i energia, której firma potrzebuje do optymalnego funkcjonowania, to niekoniecznie tożsame wartości. Zbędne zużycie prądu to problem małych, średnich i dużych firm. W każdym miesiącu te niepotrzebne kilowaty na liczniku generują koszty i pochłania fundusze, które mogłyby być spożytkowane na rozwój przedsiębiorstwa. Nie zapominajmy także o negatywnym wpływie, jaki ekscesywne zużycie prądu wywiera na środowisko naturalne. W domu i mieszkaniu rozsądne i optymalne korzystanie z energii oznacza trzymanie się kilku prostych reguł. Wyłączanie światła i telewizora po wyjściu z pokoju, żarówki energooszczędne, nienadużywanie czajnika elektrycznego. W firmach, szczególnie dużych przedsiębiorstwach (na przykład zakładach produkcyjnych), gdzie do sieci podłączone są dziesiątki, jeżeli nie setki, energochłonnych urządzeń, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Z pomocą wkraczają jednak systemy zarządzania poborem energii.
System zarządzania poborem energii a tani prąd
System zarządzania poborem energii to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich firmach. Jak właściwie działa taki system i jakie korzyści może przynieść naszemu przedsiębiorstwu? Celem systemu jest przede wszystkim umożliwienie efektywnego zarządzania energią. Połączone z licznikami urządzenia pozwalają na monitoring zużycia energii w czasie rzeczywistym, zaś na bazie zebranych danych można tworzyć dokładne raporty i wskazać jednoznacznie obszary nadmiernego zużycia.
Wadliwa maszyneria, nieefektywnie wykorzystywane urządzenia, nieoptymalne układy elektryczne. To ledwie kilka z przykładowych problemów, które mogą zawyżać firmowe rachunki za prąd. Monitoring poboru energii pozwoli je jednoznacznie wskazać. Dzięki kompleksowemu systemowi możemy spojrzeć na wykorzystanie energii elektrycznej w firmie całościowo i wyróżnić zjawiska, które inaczej mogłyby umknąć uwadze, jak zbędne oświetlenie w nieużywanych pomieszczeniach albo utrzymywanie sprzętu produkcyjnego w gotowości w ciągu dni wolnych od pracy.
System ENEA Optima
W przetworzeniu pobieranych z liczników danych, przygotowaniu raportów i optymalizacji wydatków pomoże firmie oprogramowanie ENEA Optima. System umożliwia podgląd bieżącego zużycia energii oraz zapewnia dostęp do danych historycznych z dowolnego urządzenia użytkownika. Optima posiada funkcje zaawansowanych analiz, a także symulacji zużycia energii w różnych wariantach. System nie tylko pozwala zoptymalizować wydatki, ale także zwiększa bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorstwa, alarmując podłączonych użytkowników o awariach, przekroczonych parametrach zasilania i poziomach mocy.
ENEA Optima to oferta dla klientów biznesowych rozliczających się w ramach grup taryfowych C2X, wszystkich taryf B i A, czyli dużych i średnich przedsiębiorstw oraz mniejszych przedsiębiorstw korzystających z energii o mocy umownej wyższej niż 40 kW. Oferta dostępna jest w dwóch wariantach – standardowym i eksperckim. Odwiedź stronę Enei i zapoznaj się ze szczegółami oraz warunkami podłączenia systemu w Twojej firmie.