W dobie poszukiwania najtańszych i najbardziej ekologicznych źródeł energii, bardzo często poruszanym tematem są panele fotowoltaiczne. O ile alternatywne źródła energii sprawdzają się w skali makro, właściciele domów jednorodzinnych często mają wątpliwość – ogniwa fotowoltaiczne czy warto je montować i czy inwestycja się zwróci?
Czym są ogniwa fotowoltaiczne?
Podstawowym zadaniem ogniw jest zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Co istotne, produkcja energii odbywa się bez zużycia zasobów paliw kopalnych i bez emisji produktów ubocznych do atmosfery. Te niewątpliwe atuty sprawiają, że panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, a wraz z ich upowszechnianiem koszt instalacji fotowoltaicznej maleje.
Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Obecnie na rynku spotkać można się z dwoma rodzajami modułów: mono- i polikrystalicznymi. Te pierwsze uznawane są za najlepsze, a ich żywotność szacuje się nawet na 30 lat. Nazwa monokrystaliczny oznacza, że ogniwo zostało wykonane z jednego kawałka kryształu. Jest to jednak rozwiązanie bardziej pracochłonne, a co za tym idzie, podraża koszt instalacji fotowoltaicznej.
Moduły polikrystaliczne to rozwiązanie bardziej korzystne finansowo. Wytworzenie ogniw o odpowiednich właściwościach to proces nieco bardziej skomplikowany, jednak ostateczny produkt cechuje się niewiele mniejszą żywotnością niż moduły monokrystaliczne. Z tego powodu rozwiązanie to wybierane jest przez większość klientów.
Ogniwa fotowoltaiczne czy warto je mieć?
Idealnym rozwiązaniem byłoby stuprocentowe przejście z energii elektrycznej dostarczanej przez elektrownię na energię słoneczną. Niestety realia dowodzą, że w większości przypadków nie jest to możliwe. W konsultacji z fachowcem określić można rodzaj i wielkość instalacji fotowoltaicznej. W zależności od dachu, jego usytuowania względem słońca i lokalizacji domu, określi on jakie panele fotowoltaiczne będą odpowiednie i jakiej energii będą w stanie dostarczyć. Z pewnością nie będzie to 100% pokrycie, a inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach, jednak pod względem ekologicznym jest to rozwiązanie, które warto przemyśleć.
Możliwości uzyskania dofinansowania na energię odnawialną
Koszt instalacji fotowoltaicznej wciąż jest stosunkowo wysoki. Istnieje jednak wiele programów, w których z dofinansowania do rozwiązań ekologicznych skorzystać mogą np. firmy, rolnicy czy właściciele domów jednorodzinnych. O dotację pytać można już na szczeblu gminnym lub wojewódzkim.