Transmisja na duże odległości pozwala zdalnym źródłom energii odnawialnej wyprzeć zużycie paliw kopalnych. Elektrownie słoneczne wykorzystują jedną z dwóch technologii. Systemy fotowoltaiczne wykorzystują panele słoneczne na dachach lub w naziemnych farmach słonecznych, przekształcając światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Instalacje skoncentrowanej energii słonecznej wykorzystują energię słoneczną do wytworzenia pary, która następnie jest przekształcana w elektryczność przez turbinę. 

Jaka moc ogniw fotowoltaicznych dla domu?

Ogniwo słoneczne lub ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie, które przekształca światło w prąd elektryczny za pomocą efektu fotowoltaicznego. Pierwsze ogniwo słoneczne zostało zbudowane przez Charlesa Frittsa w latach 80. XIX wieku. Najlepsza moc instalacji fotowoltaicznej dla domu to 250 Wp, ponieważ w takiej sytuacji będziemy potrzebować tylko dwudziestu paneli. Układ fotowoltaicznego systemu zasilania lub systemu PV wytwarza energię prądu stałego, która zmienia się wraz z intensywnością światła słonecznego. Do praktycznego zastosowania wymaga to zwykle konwersji na określone pożądane napięcia lub prąd przemienny. 

Moc ogniw fotowoltaicznych 

Wiele domowych systemów fotowoltaicznych jest podłączonych do sieci tam, gdzie jest to możliwe, szczególnie w krajach rozwiniętych. W tych systemach PV podłączonych do sieci wykorzystanie magazynowania energii jest opcjonalne. W niektórych zastosowaniach, takich jak satelity, latarnie morskie lub w krajach rozwijających się, baterie lub dodatkowe generatory energii są często dodawane jako rezerwowe. Takie niezależne systemy zasilania pozwalają na działanie w nocy i przy ograniczonym nasłonecznieniu. Panele na dachu trzeba tak umieścić, aby nie były zacienione przez komin lub przez drzewa. Energię elektryczną w domu, jak widać można pozyskać w łatwy i szybki sposób. Jest to z pewnością ogromna zaleta dla wielu osób. Opcja ta trochę kosztuje, aczkolwiek warto zainwestować w takie panele fotowoltaiczne.

Udostępnij