Łatwe w aplikacji, stosunkowo tanie i wysokiej jakości. Takie są właśnie nadruki wykonane w technologii DTF. Stanowi ona prawdziwą rewolucję na rynku tekstylnym i jest coraz chętniej wykorzystywana w trakcie procesu zdobienia. Na czym opiera się ta technika i co pozytywnego wnosi jej wykorzystanie? Czy struktura wykorzystanego materiału i jego gatunek ogranicza jej zastosowanie, czy wprost przeciwnie? Ten artykuł pozwoli Ci zapoznać się z efektywnym sposobem drukowania tekstyliów.

Technologia DTF – jaka jest jej specyfika?

W czasach, gdy metody analogowe wiodły prym, nikt nie spodziewał się, aż tak gwałtownej rewolucji w zdobnictwie tekstyliów. Technologia DTF (druk direct to film) polega na przeniesieniu obrazu cyfrowego na powierzchnię tkaniny. Proces ten daje naprawdę zadowalający efekt i jest stosunkowo tani. Wysokiej jakości druk DTF powstaje poprzez nałożenie uprzednio przygotowanej grafiki na specjalną folię PET. Folia ta obłożona jest formułą, która pełni funkcję kleju. Pod wpływem wysokiej temperatury nałożona grafika przytwierdza się do tkaniny. Cały proces nie jest skomplikowany. Natomiast warto wspomnieć o zaletach wykorzystania technologii DTF, bo te przesądzają o wysokiej użyteczności. 

Technologia DTF – o jakich korzyściach można mówić?

Innowacyjność tej technologii druku jest niekwestionowana. Po pierwsze jest stosunkowo tania. O niskich kosztach w stosunku do wykorzystania innych technik nadruku, niech świadczy fakt, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Zwykła drukarka biurowa typu desktop w pełni wystarczy, aby wydrukować interesującą grafikę. Właściciele drukarek przeznaczonych do druku bezpośredniego również nie poczują się zawiedzeni. Niskie koszty produkcji są jedną z najważniejszych zalet, którymi poszczycić się może druk DTF. Oczywiście nie zamyka to listy korzyści, jakie wynikają z zastosowania tej technologii.

Jakość nadruku to kolejny zysk wynikający z zastosowania technologii DTF. Grafiki wprasowywane w strukturę tkaniny są wysokiej jakości i cieszą się szczegółowym odwzorowaniem kolorystyki. Powszechnie spotykanym mankamentem drukowania zdobień na powierzchni tekstyliów była konieczność obierania i obcinania grafik. Technologia DTF pokonuje tę barierę.

Nadruki wykonane w tej technologii mają tę szczególną cechę, że można je zastosować na każdym rodzaju tekstyliów. Drukować w ten sposób można zarówno na tkaninach bawełnianych, jak i również na poliestrze i tekstyliach mieszanych. Kształt tekstyliów również nie stanowi większego ograniczenia. Wykorzystując do tego celu prasę termiczną, można wprasować grafikę na czapce z daszkiem. Pozostałe techniki nanoszenia wzorów na tekstylia spotykały się w tym przypadku z pewną barierą.

Wśród zalet druków DTF nie może zabraknąć trwałości. Są po prostu odporne. Nie pękają w trakcie rozciągania i nie znikają po praniu. To powoduje, że fotograficzna jakość nadruków pozostaje w stanie nienaruszonym praktycznie cały czas.

Podsumowanie

Technologia DTF zrewolucjonizowała drukowanie na powierzchni tkanin. Polega na transferze pełnej szczegółów grafiki cyfrowej na powierzchnię tekstyliów za pomocą specjalnej folii PET i proszku termoaktywnego. Pokonuje wiele barier, które były nie do przeskoczenia przy stosowaniu pozostałych technik nanoszenia obrazu na tekstylia. Drukowanie za pomocą technologii DTF ma wiele zalet. 

  • Koszt produkcji. O niskich kosztach nanoszenia obrazu niech posłuży przykład drukarek. Wystarczy zwykła drukarka biurkowa, aby wydrukować grafikę, która interesuje użytkownika i zostanie wprasowana w strukturę materiału.
  • Jakość. Za pomocą technologii DTF nanieść można wysokiej jakości grafiki bez konieczności ich obcinania.
  • Uniwersalizm. Myśląc o druku DTF, nie trzeba się ograniczać do jednego typu materiału. Grafiki przetransferować można na materiał bawełniany, mieszany bądź poliester. Kształt tekstyliów również nie stanowi żadnego ograniczenia.
  • Trwałość. Wprasowane grafiki nie ulegają popękaniu w wyniku rozciągnięcia i nie schodzą po praniu. 
  • Wygoda. Technologia ta nie jest dedykowana tylko produkcji przemysłowej. Druki DTF zastosować można również w warunkach domowych.

Udostępnij