Energia słoneczna to konwersja energii ze światła słonecznego na energię elektryczną, albo bezpośrednio za pomocą fotowoltaiki. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Skoncentrowane systemy energii słonecznej wykorzystują soczewki lub lustra i systemy śledzenia, aby skupić duży obszar światła słonecznego na małej wiązce. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło w prąd elektryczny za pomocą efektu fotowoltaicznego. 

Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej?

Początkowo fotowoltaika była wykorzystywana wyłącznie jako źródło energii elektrycznej dla małych i średnich aplikacji, od kalkulatora zasilanego z jednego ogniwa słonecznego do odległych domów zasilanych z nieobsługiwanego systemu fotowoltaicznego na dachu. Komercyjne skoncentrowane elektrownie słoneczne zostały po raz pierwszy opracowane w latach 80. Instalacja o mocy 392 MW Ivanpah to największa koncentrująca się elektrownia słoneczna na świecie, położona na pustyni Mojave w Kalifornii.

Ponieważ koszty energii słonecznej spadły, liczba fotowoltaicznych systemów fotowoltaicznych podłączonych do sieci wzrosła do milionów i budowane są elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową o setkach megawatów. Solar PV szybko staje się niedrogą, niskoemisyjną technologią do wykorzystania energii odnawialnej ze Słońca. Panele fotowoltaiczne o mocy 250 Wp są bardzo popularne. 

Panele fotowoltaiczne a ich koszty

Wiele krajów uprzemysłowionych zainstalowało znaczną moc energii słonecznej w swoich sieciach w celu uzupełnienia lub zapewnienia alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii, podczas gdy rosnąca liczba mniej rozwiniętych krajów zdecydowała się na energię słoneczną, aby zmniejszyć zależność od drogich importowanych paliw. Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych są nadal wysokie, aczkolwiek wiele osób decyduje się na ich zamontowanie. Konstrukcja z aluminiowych profili może kosztować kilka tysięcy. Minielektrownia złożona z 20 modułów będzie kosztować ponad dziesięć tysięcy złotych. Montaż takiej instalacji zajmuje parę dni.

Udostępnij