Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Fotowoltaika z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Z pomocą przyszłym właścicielom instalacji przychodzą różnorodne programy, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Jakie są ceny fotowoltaiki, z jakich dofinansowań można skorzystać i dlaczego warto zainwestować we własną elektrownię słoneczną?
Dofinansowania do fotowoltaiki
Najpopularniejszy program dofinansowań do instalacji fotowoltaicznej to Mój Prąd. W ramach projektu właściciel każdej nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na dotację bezzwrotną do 50% kosztów, w maksymalnej kwocie 5000 PLN. Dla przykładu – jeśli za materiały i montaż instalacji fotowoltaicznej zapłacimy 10 tys. zł, będzie to aż 50% zwrotu kosztów. O dofinansowanie mogą ubiegać się otrzymają osoby fizyczne, które zainstalują zespół urządzeń fotowoltaicznych (o mocy od 2 kW do 10 kW).
Dodatkowo osoby, które skorzystają z dotacji “Mój Prąd”, mogą odliczyć inwestycję od podstawy obliczenia podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Mechanizm działania jest prosty, odlicza się wydatki poniesione na termomodernizację domu, w tym na panele fotowoltaiczne. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć, w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem..
Dofinansowania do fotowoltaiki to nie tylko program Mój Prąd i ulga, ale także wiele innych. Innym sposobem na otrzymanie dopłaty jest program Czyste Powietrze. Inicjatywa dotyczy nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również wymiany starych źródeł ciepła.
Ceny fotowoltaiki – od czego zależą?
Ceny fotowoltaiki uzależnione są od wielu czynników. Koszt inwestycji zależy między innymi od wielkości instalacji, rodzaju oraz ceny paneli fotowoltaicznych, inwertera, miejsca montażu, a więc konstrukcji mocującej itd. Ostateczny koszt uzależniony jest także od całości obsługi – od wykonania audytu, pomoc w uzyskaniu dotacji, po opiekę po sprzedażową. Warto zadbać o to, aby instalacja fotowoltaiczna była prawidłowo dobrana i zamontowana.
W przypadku wyboru fotowoltaiki nie należy sugerować się jedynie ceną, warto pamiętać, że jest to inwestycja na długi czas, nawet ponad 30 lat, więc musi być bezpieczna. Długa gwarancja to jeden elementów, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika to szereg korzyści!
Instalacje fotowoltaiczne to korzyść dla Twoich rachunków oraz środowiska naturalnego. Inwestując w panele słoneczne zyskujesz niezależność od stale rosnących cen prądu i to na długie lata. Fotowoltaika jest inwestycją dla pokoleń, żywotność systemu to ponad 30 lat! Kolejną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że nie posiadają ruchomych części z tego powodu są niezawodne i praktycznie bezawaryjne. Fotowoltaika nie wymaga również obsługi serwisu, co oznacza, że jej użytkowanie jest darmowe.
Jako czyste źródło energii, panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, w odróżnieniu od konwencjonalnych elektrowni na węgiel. Podsumowując, fotowoltaika to darmowe i ekologiczne źródło prądu.