Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działa panel fotowoltaiczny. Dziś postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które dotyczą tego tematu. 

Panel fotowoltaiczny – jak działa?

Skoncentrowana energia słoneczna wykorzystuje soczewki lub lustra i systemy śledzenia do koncentrowania światła słonecznego, a następnie wykorzystuje uzyskane ciepło do generowania energii elektrycznej z konwencjonalnych turbin napędzanych parą.

Istnieje szeroki zakres technologii koncentracji: do najbardziej znanych należą paraboliczne koryto, kompaktowy liniowy odbłyśnik Fresnela, naczynie Stirlinga i wieża energii słonecznej. Różne techniki są wykorzystywane do śledzenia słońca i skupiania światła. We wszystkich tych systemach płyn roboczy jest ogrzewany przez skoncentrowane światło słoneczne, a następnie wykorzystywany do wytwarzania energii lub magazynowania energii. Koryto paraboliczne składa się z liniowego reflektora parabolicznego, który koncentruje światło na odbiorniku umieszczonym wzdłuż linii ogniskowej reflektora.

Odbiornik jest rurką umieszczoną wzdłuż punktów centralnych liniowego lustra parabolicznego i jest wypełniony płynem roboczym. Reflektor jest tak skonstruowany, aby podążał za słońcem w ciągu dnia, śledząc je wzdłuż jednej osi. Paraboliczne systemy rynnowe zapewniają najlepszy współczynnik użytkowania gruntów spośród wszystkich technologii słonecznych. 

Ogniwa fotowoltaiczne w technologii CSP

Słoneczna miska Stirlinga łączy paraboliczną miskę koncentracyjną z silnikiem Stirlinga, który zwykle napędza generator elektryczny. Zaletą energii słonecznej Stirlinga w porównaniu z ogniwami fotowoltaicznymi jest wyższa wydajność przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną i dłuższa żywotność. Systemy naczyń parabolicznych zapewniają najwyższą wydajność wśród technologii CSP. Działanie instalacji fotowoltaicznej ma naprawdę wiele zalet. Wieża energii słonecznej wykorzystuje szereg reflektorów śledzących w celu skoncentrowania światła na centralnym odbiorniku na szczycie obiektu. Wieże energetyczne mogą osiągnąć wyższą wydajność, niż schematy CSP.

Udostępnij