Coraz więcej osób stawia na minimalizm i oszczędny tryb życia. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i ochronę środowiska, jest samodzielna produkcja prądu. Wbrew pozorom jest to coraz prostsze i coraz chętniej wykorzystywane w całej Polsce. Dobrym przykładem są panele fotowoltaiczne, do których można dostać nawet dofinansowanie.

Energia odnawialna dla domu jednorodzinnego

Wykorzystanie rozwiązań bazujących na energii odnawialnej w domu jednorodzinnym to przede wszystkim inwestycja na lata, która na pewno się zwróci. Najczęściej możemy się spotkać z instalacją fotowoltaiczną, która pozwala wykorzystać promienie słoneczne do wytworzenia prądu, a przez to oszczędzić na rachunkach. Ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny należy użyć, aby zauważyć korzystne zmiany? Przy przeciętnym zużyciu 3,5 MWh rocznie wystarczy instalacja za około dwadzieścia tysięcy złotych. Panele wytwarzające taką ilość prądu zazwyczaj zajmują powierzchnię dwudziestu pięciu metrów kwadratowych na dachu.

Dom jednorodzinny

Fotowoltaika dla większego domu

Jeżeli dom jest duży, a zużycie odpowiednio większe, instalacja może kosztować nawet trzydzieści tysięcy złotych więcej. Koszty wydają się spore zatem powstaje pytanie czy nie lepiej byłoby uniknąć instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym i dalej wykorzystywać prąd dostarczany przez zewnętrznych dostawców. Otóż w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu jednorodzinnym zwiększa się coraz bardziej. Wykorzystując własny sprzęt można znacząco obniżyć wydatki na rachunki, a jednocześnie chociaż częściowo uniezależnić się od dostawców dyktujących ceny na rynku. Należy wziąć pod uwagę również ekologię. Poza płytkami jest to zespół urządzeń, które pracują bez żadnej obsługi i wykorzystują wyłącznie odnawialną energię. Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym nie wymaga uzyskania żadnych zezwoleń, co jest jej dodatkowym atutem.

Ekologiczne pozyskiwanie prądu w gospodarstwie domowym

Ekologiczne pozyskiwanie prądu staje się coraz częstszym wyborem zarówno przedsiębiorców, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Inwestując w nowoczesne panele fotowoltaiczne można mieć pewność, że są to dobrze wydane pieniądze.

Udostępnij