Przejście w dwudziesty pierwszy wiek, a co za tym idzie wzmożony rozwój technologii w każdej gałęzi przemysłu głównie przetwórczego i motoryzacyjnego, oraz postępująca degradacja środowiska, zmusiła naukowców do coraz szerszego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej.

Zielona energia czyli fotowoltaika

W jakikolwiek rejon Polski byśmy się nie udali natkniemy się na widok, który wzbudza nadzieję na poprawę jakości powietrza ze względu na ograniczenie emisji szkodliwych gazów. Mowa tu o panelach fotowoltaicznych, budowanych na mniejszą skalę i zaopatrujących pojedyncze gospodarstwa domowe, lub przedsięwzięciach realizowanych z większym rozmachem – zasilających skupisko budynków czy innych obiektów. Elektrownie słoneczne bowiem, wykorzystują energię słoneczną i zamieniają ją w energię elektryczną.

Do jej przekształcenia służą ogniwa fotowoltaiczne, występujące jako panele fotowoltaiczne, montowane w pobliżu obiektu przewidzianego do zasilenia wyprodukowaną energią.

Montaż paneli fotowoltaicznych poziomo

Ogniwa fotowoltaiczne ukryte są pod postacią paneli, które skierowane bezpośrednio w stronę słońca pobierają i przetwarzają jego energię. Montuje się je zazwyczaj na dachach domów, poziomo lub pod lekkim skosem, ale w szczególnych sytuacjach można zainstalować je w pionie, umieszczając na nasłonecznionych elewacjach budynku.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie

Instalacja paneli w pozycji poziomej to najczęstszy sposób ich instalowania – wystarczy wybrać odpowiednio nasłonecznioną i równą powierzchnię, może to być płaski dach, kawałek oczyszczonej z roślin ziemi, lub specjalnie wybudowany podest. Panele fotowoltaiczne umieszczone płasko będą całą swoją powierzchnią chłonąć energię słoneczną, bez względu na porę dnia. Można je także zamontować na specjalnym stelażu umocowanym do gruntu. Stelaż musi być odpowiednio zakotwiczony, stabilny i trwały, a także tak skonstruowany, by następne rzędy paneli nie zacieniały pozostałych.

Montaż paneli fotowoltaicznych pionowo

Powodem montażu paneli fotowoltaicznych pionowo może być ograniczony dostęp do większej – koniecznej do ułożenia paneli powierzchni. Jest to to jednak dużo rzadziej spotykany sposób montażu, ponieważ w takim układzie pobór energii słonecznej jest najmniej optymalny i wiąże się z ograniczeniem dostępności promieni słonecznych w różnych porach dnia. Jeżeli cień, spowodowany przez elementy konstrukcyjne budynku przesłoni chociażby tylko fragment panela, cały układ zostanie wyłączony ze względu na szeregowe łączenie ogniw. Z tego też powodu montaż poziomy lub pod niewielkim kątem jest zdecydowanie bardziej polecany.

Udostępnij