Spółka jawna to jeden z częściej wybieranych sposobów prowadzenia działalności przez więcej niż jedną osobę. To prosta spółka, którą można założyć wraz ze wspólnikami. Jednak czy zawsze jest to dobry pomysł? Czy to rzeczywiście się opłaca?

Spółka jawna jest prostą jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, choć ma zdolność prawną. Sama w sobie nie jest podatnikiem – są nimi wspólnicy. Zarejestrowanie jej nie jest skomplikowane, choć wymaga od ciebie wykonania szeregu działań. Jeśli nie chcesz składać tych dokumentów, zawsze możesz skorzystać z Mylegalstore spółki na sprzedaż. To proste i popularne rozwiązanie, które pozwala ci kupić gotową już spółkę. Musisz także pamiętać, że każdy ze wspólników jest w niej odpowiedzialny za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, solidarnie wraz z innymi wspólnikami.  

Załóż spółkę jawną, jeśli…

Gdy nie masz początkowego kapitału, z całą pewnością opłaci ci się założenie spółki jawnej. Nie potrzebujesz do tego żadnych pieniędzy, w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdy ze wspólników wnosi do niej jakiś kapitał, jednak nie muszą nim być pieniądze. Może to być chociażby doświadczenie. Dodatkowo prowadzenie spółki jawnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą prowadzić pełnej, dość kosztownej księgowości. Spółka tego typu nie wymaga od ciebie żadnych ksiąg rachunkowych, a jedynie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. To naprawdę opłacalne, gdy zależy ci na optymalizowaniu kosztów prowadzonej działalności. Również samo założenie spółki jawnej nie będzie kosztowne. Nie musisz sporządzać aktu notarialnego – wystarczy zwykła pisemna umowa. 

Spółka jawna nie jest rozwiązaniem dla ciebie, gdy…

Jeśli nie znasz osób, którym ufasz i z którymi możesz założyć spółkę, nie jest to odpowiednia forma prowadzenia działalności. W spółce jawnej konieczne jest bowiem solidarne odpowiadanie za zobowiązania wraz z pozostałymi wspólnikami. Dlatego też spółka jawna nie jest tak popularna w naszym kraju, jak mogłoby się wydawać. Nawet pomimo wielu zalet.

Warto jednak przemyśleć stworzenie spółki jawnej. Pomimo kilku mankamentów, jest to niezwykle interesująca forma prowadzenia działalności, która wymaga od ciebie niewielkich nakładów pieniężnych. I z całą pewnością spółka jawna się opłaca!

Udostępnij