To, że skuteczne negocjacje należą do podstawowych kwestii związanych z prowadzeniem dochodowego biznesu, nie budzi wątpliwości. Nie każdy jednak wie, jak właściwie je przeprowadzać, a co gorsza spory odsetek przedsiębiorców żyje w błędnym przekonaniu, że robi to prawidłowo. Zobacz, czym powinieneś się kierować podczas negocjacji, aby uzyskać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Czym właściwie są skuteczne negocjacje?

Zrozumienie najistotniejszych reguł skutecznych negocjacji jest możliwe tylko wtedy, gdy odpowiesz sobie na jedno, kluczowe pytanie. Czym są skuteczne negocjacje? Wydawać by się mogło, że kwestia jest oczywista, jednak wiele osób kierujących firmą udziela błędnej odpowiedzi. Skuteczne negocjacje to takie, które prowadzą do przekonania drugiej strony do swoich racji w sposób uprzejmy, nienapastliwy oraz przy jednoczesnym utrzymaniu pozytywnych relacji z rozmówcą. Ogrom przedsiębiorców skupia się jedynie na tym, żeby to właśnie im przyznano racje. Takie myślenie często przeistacza negocjacje w niemalże walkę, w której stawką jest urażona duma. Tak krótkowzroczne postępowanie może spowodować, że w tej konkretnej sytuacji osiągnie się zamierzony cel, ale na dłuższą metę okaże się to nieopłacalne. Przedsiębiorca zyska bowiem „łatkę”trudnego partnera, z którym nie warto nawiązywać dłuższej współpracy.

Wiedza to klucz do sukcesu

Zgromadzenie jak największej wiedzy na temat partnera rozmów to podstawa skutecznych negocjacji. Tylko mając odpowiednie rozeznanie dotyczące oczekiwań strony przeciwnej, sposobu prowadzenia przez nią firmy, obranego kierunku rozwoju i ewentualnych słabych stron, możesz podjąć się sensownych, korzystnych dla Ciebie negocjacji. Pamiętaj również o ustaleniu ewentualnych ustępstw, na które będziesz skłonny pójść. Niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, w których jedna ze stron zyskuje wszystko, co chciała, nie dając przy tym nic od siebie. Przy tego typu rozstrzygnięciach można sądzić, że poprzedzały je „negocjacje” jedynie z nazwy.

Wiele zależy od nastawienia

W codziennej, korporacyjnej rzeczywistości większość negocjacji już na początku jest bezcelowa, ponieważ jedna ze stron ma negatywne nastawienie. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, wykluczających skuteczne negocjacje. Twoje pozytywne podejście, niezależne od osobistych uczuć żywionych do strony przeciwnej, to podstawaPozostałe fundamenty to między innymi zdecydowanie w działaniu, pewność siebie i umiejętność wysłuchania drugiej strony. Więcej informacji na temat skutecznych negocjacji możesz uzyskać, decydując się na współpracę z firmą konsultingowo-szkoleniową OSKAR&CO.

Udostępnij