Zauważa się na rynku coraz większy popyt na korzystanie z usług gabinetu fizjoterapii, stąd wielu fizjoterapeutów zastanawia się nad otworzeniem własnej działalności. Od czego więc zacząć? Kto może inwestować w gabinet fizjoterapeutyczny? Czy sklep fizjoterapeutyczny to odpowiednie miejsce do zakupu wyposażenia gabinetu? Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane w niniejszym artykule.

Czym charakteryzuje się działalność gabinetu fizjoterapeutycznego?

Taki gabinet opiera swe działania na świadczeniu usług zdrowotnych w konkretnym czasie, zależnym od potrzeb pacjenta, który został objęty leczeniem rehabilitacyjnym albo fizjoterapeutycznym. Taka działalność może być odbywana w ambulatoriach, w domach pacjentów, ośrodkach lub oddziałach dziennego pobytu lub stałego.

W skład takich świadczeń wchodzą takie zabiegi fizjoterapeutyczne jak: kinezyterapia, masaż, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, termoterapia oraz hydroterapia. Te zabiegi najczęściej wykonywane są ośrodkach zdrowia lub prywatnych placówkach leczniczych, które są zarejestrowane w województwie. Bywa, że w ramach opieki zdrowotnej takie zabiegi mogą być wykonywane nieodpłatnie. W takich przypadkach konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza.

Kto może wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne?

Zabiegi w ramach opieki zdrowotnej mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez osobę, która posiada tytuł magistra fizjoterapii lub rehabilitacji lub jest absolwentem studiów na AWF oraz odbywała specjalizacje z rehabilitacji ruchomej. Ponadto, mogą je wykonywać również osoby, które ukończyły studia z wychowania fizycznego oraz studium specjalizacji z gimnastyki leczniczej albo rehabilitacji. Podobne możliwości mają absolwenci szkół policealnych, posiadający tytuł technika fizjoterapii.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże lecznicze, czynności kinezyterapii oraz operacje fizjoprofilaktyczne mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez zarejestrowanych fizjoterapeutów, którzy są posiadaczami takiego dokumentu jak „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”.

Gdzie nabywać wyposażenie do gabinetu ? – sklep fizjoterapeutyczny

Nie ma wątpliwości, że wyposażenie gabinetu w sprzęt fizjoterapeutyczny jest kluczowe w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty. Najlepiej znaleźć polecany sklep fizjoterapeutyczny, w którym warto podjąć się decyzji o zakupie większości sprzętów do nowo otwieranego gabinetu.

Dobór sprzętów do gabinetu powinien być uwarunkowany usługami jakie chcemy oferować na rynku. Takimi podstawami każdego gabinetu są stół rehabilitacyjny, drabinki rehabilitacyjne, rotory do ćwiczeń kończyn górnych i kończyn dolnych, stół lub tablica do ćwiczeń manualnych, zestaw do elektroterapii z osprzętem, lampa do naświetleń promieniowaniem widzialnym, podczerwonym lub ultrafioletowym, zestaw do magnetoterapii, zestaw do terapii falą ultradźwięków oraz zestaw do biostymulacji laserowej. Posiadając znacznie więcej sprzętów zwiększa się szansa na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia np. wanny do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych czy zestaw do kriostymulacji parami azotu.

Udostępnij