Choć ustawowy termin wypełnianie i składanie deklaracji PIT 37 już minął, to pewnie jeszcze wielu podatników będzie wprowadzać korekty. W momencie, gdy korzystamy z internetu i większość zobowiązań możemy załatwić online, to nie będzie trudne. Poza tym rozliczenie PIT jest obecnie w dużej części przygotowywane przez system, co niewątpliwie ułatwia wypełnianie obowiązku. Oczywiście o poprawne uzupełnienie dokumentacji muszą zadbać szczególnie ci, którzy odliczają różnego rodzaju ulgi, czy też wskazują, komu przekażą 1%.
- Najpopularniejszy formularz
- Terminy na składanie PIT 37
- Jak wypełnić formularz online?
Najpopularniejszy formularz
Najwięcej podatników rozlicza się w właściwym urzędem skarbowym przy wykorzystaniu formularza PIT 37. Statystycznie w ubiegłym roku było to aż 82% wszystkich złożonych deklaracji. Przede wszystkim ten druk wypełniają te osoby, które pracują na etacie, są zleceniobiorcami, czy też są zatrudnieni na podstawie kontraktu managerskiego. PIT 37 jest również właściwy dla tych, którzy osiągają przychody z tytułu umowy o dzieło, praw autorskich czy innych praw majątkowych, emeryci oraz renciści, jeśli chcą rozliczyć dodatkowo ulgi lub mieli dodatkowy przychód. W innym wypadku są formalności załatwia ZUS. Zdecydowanie łatwiej rozliczyć się poprzez dostępne w sieci programy online. To sposób na to, by szybko przygotować zeznanie, a także zminimalizować ryzyko błędów. Taki plik można pobrać, wydrukować, wysłać do właściwego urzędu skarbowego.
Terminy na składanie PIT 37
Warto pamiętać, że także rozliczane są różnego rodzaju zasiłki w PIT 37. Stosowną dekorację podatkową należało złożyć do 30 kwietnia 2021 roku. Możemy skorzystać z automatycznie wypełnionego formularza. E-pity są dostępne na portalu podatki.gov.pl. Oczywiście możemy ten dokument uzupełnić o niezbędne dane. Możemy wykazać na przykład ulgi w PIT 37. Jeśli nie dokonamy zmian w formularzu, zostanie on automatycznie zaakceptowany w systemie. Natomiast w maju bez problemu możemy deklaracje poprawić w trybie korekty.
Warto pamiętać o tym, że im szybciej złożymy zeznanie, tym wcześniej otrzymamy zwrot podatku. Standardowo urzędy mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaty, jeśli rozliczyliśmy się online. Zazwyczaj jednak ten termin jest zdecydowanie krótszy.
Jak wypełnić formularz online?
Podatnik może skorzystać z usługi Twój e-PIT. Wystarczy wejść na portal podatki.gov.pl, który znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów. Tam po zalogowaniu będziemy mieć dostęp do automatycznie wypełnionego formularza PIT 37. Możemy nic nie robić, ponieważ deklaracja zawiera już wszystkie informacje przesłanie przez płatników. W tym wypadku najczęściej są to PIT 11. Warto jednak się zalogować i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Poza tym możemy również obniżyć podatek, wykazując różne ulgi i odliczenia. Te nie zawsze są uwzględnione w przygotowanym automatycznie zeznaniu. To też moment, by przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.
Inna metodą jest skorzystanie z dostępnych programów online. W sieci jest ich dość dużo i większość jest bezpłatna. W ten sposób można samodzielnie przygotować rozliczenie poprzez system e-deklaracje. Warto zwrócić uwagę, że sam program jest bardzo intuicyjny, prowadzi podatnika i objaśnia, jakie dane muszą być wprowadzone. Poza tym liczy rubryki, więc minimalizuje się ryzyko błędów obliczeniowych. Oczywiście w takim formularzu elektronicznym również możemy wskazać przysługujące nam ulgi, czy skorzystać z innych preferencji podatkowych. Z poziomu programu też wysyłamy deklarację i odbieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru PIT.