Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na sprzedaż internetową, musi dokładnie wiedzieć o tym, w jaki sposób zapakować paczkę przed wysyłką, aby dotarła ona bezpiecznie i bez żadnych uszkodzeń. Jeśli nieodpowiednio spakujemy przesyłkę to znajdujący się w środku – towar może ulec uszkodzeniu.

W takim przypadku odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia będzie bardzo trudne do uzyskania, ponieważ wina leży po naszej stronie. Dlatego warto zadbać nawet o najmniejsze szczegóły, aby paczka była zapakowana solidnie i w całości dotarła do klienta.

W jaki sposób najlepiej zapakować przesyłkę?

Perfekcyjne zapakowanie paczki zajmuje nie więcej niż 30 minut. Jeśli chcemy wysyłać towar hurtowo to czas ten można znacznie skrócić.

Do przygotowania idealnie zapakowanej przesyłki najlepiej jest wykorzystać:

Od czego zacząć pakowanie paczki?

Warto przed wysyłką wykonać kopię etykiety. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który niestety przez wielu dostawców jest pomijany.

Istotne jest to, ponieważ w razie zaginięcia paczki lub jej uszkodzenia, dane znajdujące się na etykiecie są niezbędne. Muszą się na niej znajdować informacje teleadresowe odbiorcy oraz spis zawartości. W ten sposób znacznie szybciej można będzie poznać zagubioną paczkę lub jej elementy, które wypadły przy transporcie.Do spakowania przesyłki należy wykorzystać odpowiedni karton. Można użyć oryginalnego opakowania, ale jeżeli nim nie dysponujemy, to musimy wykorzystać pudełka kartonowe. Dostępne są one w wielu różnych rozmiarach, więc bez problemu można będzie dopasować pudełko do gabarytów przesyłanego produktu.

Jak odpowiednio zabezpieczyć paczkę do przesyłki?

Wszystkie przedmioty wysyłane w paczce do klienta muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Zwłaszcza w przypadku produktów wykonanych ze szkła, porcelany lub innego podobnego materiału, który łatwo może ulec uszkodzeniu.

Każdy pakowany element można owinąć papierem lub tekturą, ale najlepszym rozwiązaniem okazuje się folia bąbelkowa. W przypadku wysyłek zagranicznych najlepiej jest zabezpieczyć przedmiot workiem foliowym, dzięki czemu nie ulegnie zawilgoceniu.

W kartonie należy także wypełnić każdą wolną przestrzeń, aby towar był unieruchomiony, co zapobiegnie jego poruszaniu się wewnątrz paczki podczas transportu. W tym celu można użyć starych gazet, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest folia bąbelkowa albo kulki styropianowe.

Paczka musi być także dobrze zaklejona. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnej, przeznaczonej do tego celu taśmy pakownej. Trzeba nie tylko skleić karton w miejscu otwierania paczki, ale także owinąć ją kilkakrotnie dookoła, dzięki czemu przesyłka będzie wytrzymała i odporna na pękanie podczas transportu. Skuteczną ochronę zapewnia również folia stretch.

O czym jeszcze pamiętać przy wysyłaniu paczki do klienta?

Na koniec, kiedy już paczka jest odpowiednio zabezpieczona i przygotowana do wysyłki, należy nakleić na niej etykietę z danymi teleadresowymi. Musi być ona naklejona w widocznym miejscu i dobrze jest ją także dodatkowo zabezpieczyć. Czasami podczas transportu etykieta może zostać uszkodzona albo zagubiona, więc dobrze jest także dane odbiorcy umieścić na samym opakowaniu.

Wysyłając przesyłkę z cennymi towarami lub takimi, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu, warto opatrzyć karton specjalnymi piktogramami, które informują dostawcę, gdzie znajduje się dół paczki albo że zawiera szkło lub inny podobny materiał i trzeba się z nią obchodzić delikatnie. W zupełności wystarcza prosty napis „ostrożnie!”, dzięki czemu kurier będzie wiedział, aby te konkretną paczkę zapakować do samochodu z najwyższą ostrożnością.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia przy wysyłaniu paczek kurierem?

Coraz więcej przedsiębiorców wysyłających paczki do swoich klientów kurierem decyduje się na ich ubezpieczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku przesyłek, które mają dużą wartość i łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

W ten sposób właściciel firmy ma pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, zaginięcia czy uszkodzenia przesyłki przez firmę przewozową otrzyma odszkodowanie. Jednak żeby ubezpieczyciel pokrył wszelkie szkody, paczka musi być solidnie zabezpieczona.

Udostępnij