Dostałeś pierwszego drona i nie wiesz jak się zabrać za naukę latania lub dopiero planujesz jego zakup? Jeśli tak, jest to artykuł idealny dla Ciebie. Znajdziesz tu podstawowe zasady latania dronem, kilka wskazówek dla początkujących jak i krótki poradnik wyboru pierwszego drona.

Czym jest dron?

Dron to świetny gadżet zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pozwala on na tworzenie wyjątkowych zdjęć i filmów z powietrza. Można nim także latać pomiędzy przeszkodami na czas co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sterowanie drona odbywa się przy pomocy dedykowanego kontrolera lub smartfona, na którym bardzo często jest dostępny podgląd na żywo z kamery naszego sprzętu.

Cena drona

Ceny dronów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Główne z nich to wielkość drona, jakość zamontowanej kamery i pojemność baterii. Podstawowego drona dla początkujących można już kupić za niecałe sto złotych, jednak ceny profesjonalnych modeli potrafią osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy złoty.

Zastosowanie dronów

Drony mogą służyć jako zabawka dla dzieci jak i jako profesjonalne narzędzie do tworzenia wspaniałych produkcji z nieba. Jeżeli chcesz robić niesamowite i unikalne ujęcia z powietrza, drony są z pewnością strzałem w dziesiątkę. Na rynku dostępne są także drony wyścigowe, które świetnie nadają się do latania pomiędzy przeszkodami.

Drony dla początkujących

Przy wyborze pierwszego drona powinniśmy pamiętać, że będzie to sprzęt przede wszystkim treningowy, więc nie należy wydawać na niego dużej kwoty. Powinien on być wytrzymały, odporny na różnego rodzaju uszkodzenia i upadki oraz intuicyjny i prosty w obsłudze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak automatyczny start i lądowanie, stabilizacja lotu czy ograniczenie maksymalnej prędkości lotu. Z pewnością pomoże to i przyspieszy naukę sterowania naszym dronem. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele modeli dronów dla początkujących miłośników latania, więc każdy powinien znaleźć odpowiadający mu model.

Przykładowe drony dla początkujących

Te modele są świetną propozycją dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z lataniem, a nie chcą wydać na to majątku. Doskonale sprawdzą się one, także jako prezent dla dziecka czy nawet i dorosłego.

Dron SYMA X26

Pierwszą propozycją jest dron SYMA X26, który rewelacyjnie sprawdzi się jako dron do nauki latania. Jest on wytrzymały i posiada zabudowane wiatraki, dzięki czemu można nim bezpiecznie latać nawet w pomieszczeniu. Akumulator pozwala na 6 minut lotu, a zasięg drona to około 70 metrów. Dodatkowo dron automatycznie wykrywa przeszkody i wyłącza się w momencie, w którym się go złapie co sprawia, że jest niezwykle bezpieczny i idealny dla dzieci. Jego cena oscyluje w granicach 150 złotych.

Dron SYMA X20

Kolejną pozycją na liście jest dron, tej samej firmy co poprzednik, SYMA X20. Również świetnie sprawdzi się jako pierwszy dron, ponieważ jest wykonany z odpornego na uszkodzenia plastiku oraz posiada szereg ułatwień dla osób początkujących. Możemy do nich zaliczyć automatyczny start, automatyczne lądowanie oraz możliwość zawiśnięcia w powietrzu. Jego akumulator umożliwia około 8 minut latu, a zasięg drona to około 25 metrów. Dodatkowo, tak jak poprzedni, model posiada zabezpieczenie odcinające zasilanie w momencie zablokowania silnika lub uderzenia co sprawia, że jest on bezpieczny i nadaje się dla dzieci. Jego cena to około 100 złotych.

Dron JJRC H8

Kolejna propozycje również świetnie sprawdzi się dla dzieci i osób początkujących. Dron JJRC H8 posiada elastyczną konstrukcję oraz ochrony na śmigła dzięki czemu jest bezpieczny i odporny na wszelakie uszkodzenia. Posiada dwa tryby prędkości oraz funkcję pozwalającą na automatyczny powrót na miejsce startu. Naładowany akumulator zapewni 6 minut lotu, a zasięg kontroli drona to około 30 metrów.

Początki z dronem

Na początek powinno zapoznać się z całym wyposażeniem naszego drona. Warto też, jeszcze w domu, przetestować wydajność akumulatorów. Dobrze jest również sprawdzić zasady lotów w twojej okolicy. Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z dostępnymi trybami lotu, które ułatwią i przyspiesza naukę latania. Następnie należy wybrać bezpieczną, najlepiej pustą okolicę, która posłuży nam za plac treningowy.

Sterowanie dronem

Z początku sterowanie dronem może wydawać się trudne, ale z odrobiną treningu, szybko nabierzemy w nim wprawy. Kontrolery mogą różnić się wyglądem, ale podstawowe elementy sterowania są identyczne. W dużym uproszczeniu poprzez poruszanie lewym drążkiem w górę i w dół kontrolujemy wysokość, a ruszając nim w lewo i prawo obracamy drona w tym samym kierunku. Natomiast prawy drążek służy do poruszania dronem w górę, w dół, w prawo i w lewo. Na kontrolerze mogą znajdować się dodatkowe przyciski, które służą do obsługi dodatkowych trybów i funkcji.

Gdzie ćwiczyć?

Znalezienie odpowiedniego terenu, który pozwala na swobodny trening, jest niezwykle ważne. Idealnie nadaje się pusta przestrzeń w postaci pola lub łąki. Wybór takiego terenu eliminuje możliwość uderzenia w przeszkody i niechcianego uszkodzenia innych osób. W przypadku małych i zabezpieczonych dronów można latać nimi w mieszkaniu, ale wpierw musimy upewnić się, że nie wyrządzimy nikomu krzywdy i nie uszkodzimy żadnych przedmiotów. Na pewno nieodpowiednim miejscem jest ulica, ponieważ jest tam masa obiektów, w które możemy uderzyć oraz możemy stworzyć naszym dronem zagrożenie dla innych osób.

Start i lądowanie

Na miejsce startu powinniśmy wybrać dobrze widoczne, łatwo dostępne i puste miejsce. Powinniśmy upewnić się, ze okolica jest bezpieczna, a nasz dron jest włączony i gotowy do lotu. Należy również upewnić się, że panują dogodne warunki pogodowe umożliwiające dobrą widoczność. Kiedy wszystko jest na miejscu możesz zacząć powoli podnosić drona, do momentu uzyskania odpowiedniej wysokości. W przypadku lądowania powinniśmy upewnić się, że nie stwarzamy zagrożenia dla innych osób, a następnie możemy powoli zacząć opuszczać naszego drona w wyznaczonym miejscu.

Podsumowanie

Latanie dronem to świetna zabawa dostępna zarówno dla dzieci i dorosłych. Najważniejsze jest, aby dobrać odpowiedni do naszych umiejętności sprzęt. Na początek najlepsze będą nieduże i niedrogie drony, które posłużą nam do nauki latania. Z czasem możemy zainwestować w droższy sprzęt, który pozwoli nam tworzyć piękne zdjęcia i filmy z powietrza. Z początku jego sterowanie może wydawać się skomplikowane, ale z odrobiną treningu każdy może opanować je do perfekcji.

Udostępnij