Na przestrzeni ostatnich lat wiele zmieniło się w kwestiach kadrowych oraz tym, jakie zadania spoczywają na dziale HR. Stereotypowo jego rolą jest przyjmowanie i zwolnienie pracowników oraz zajmowanie się administracją kadrową, ale w rzeczywistości obowiązku działu HR są dużo bardziej obszerne. Szczególnie jeśli mówimy o nowoczesnych kadrach, które mają być miejscem przyjaznym pracownikom. Jak zatem stworzyć taki dział w strukturach własnego przedsiębiorstwa?

Co jest ważne w budowaniu działu kadr? 

Kadry są miejscem, do którego pracownik udaje się wtedy, kiedy ma chce złożyć podanie o urlop, ma jakiś problem, który wymaga rozwiązania czy zamierza złożyć podanie o awans bądź podwyżkę. Bez wątpienia jest to ważna jednostka w każdej firmie, a na jej ocenę wpływ mają przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Stąd też pracownicy powinni nie tylko doskonale znać się na sprawach kadrowo-płacowych, ale też lubić swoje towarzystwo, są zaangażowani w wykonywanie powierzonych im obowiązków i co równie ważne, znają podstawowe mechanizmy, pozwalające budować dobre relacje międzyludzkie. Bo trzeba mieć świadomość tego, że niezależnie od branży, w jakiej działamy, kadry mają niemały wpływ na wizerunek firmy oraz jej ogólny sukces. Ponadto pracodawca powinien zaopatrzyć dział kadr w nowoczesne narzędzia IT, które umożliwią monitorowanie różnych procesów zachodzących w firmie, zwiększając tym samym kontrolę i bezpieczeństwo danych. A żeby upewnić się w tym, że wszystkie działania wykonywane są prawidłowo, należy raz na jakiś czas przeprowadzić audyt kadrowo–płacowy, wychwytujący ewentualne niedociągnięcia i błędy.

Jakie obowiązki spoczywają na dziale kadr?

Poza tymi podstawowymi zadaniami, związanymi z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej i naliczaniem płac, kadry coraz częściej zajmują się organizowaniem szkoleń, wspieraniem w rozwoju kompetencji, a także ocenianiem wykonanej pracy. Wszystko to sprawia, że kadry muszą tworzyć osoby otwarte na drugiego człowieka, przyjaźnie usposobione i rzecz jasna doskonale znające się na przepisach kadrowych. Alternatywą dla budowania kadr we własnej firmie jest HR Outsourcing, czyli powierzenie zadań kadrowo–płacowych firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w tym zakresie i jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawnymi.

I choć nie ma złotej rady na to, jak zbudować dział kadr na najwyższym poziomie, to na pewno nie bez znaczenia jest atmosfera, jaka w nim panuje, kompetencje pracowników kadrowych oraz nowoczesne narzędzia, jakie mogą oni wykorzystywać w swojej pracy.

Udostępnij