O czym należy pamiętać wybierając się na spływ kajakowy? Dobra lokalizacja? Odpowiedni dzień tygodnia? Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników spływu. Dlatego w pierwszej kolejności pamiętajcie o wyborze odpowiedniej kamizelki na kajak. Na rynku jest dostępnych wiele zróżnicowanych modeli. Wszystko zależy od posiadanych przez Was umiejętności.

Kamizelka na kajak musi być nie tylko dopasowana. Musi być widoczna i zaopatrzona w odblaski, dzięki którym Ty i inni uczestnicy kajakowego spływu będziecie widoczni – przy różnych warunkach atmosferycznych.

Dlaczego kamizelka jest tak ważnym elementem wyposażenia?

Każdy z nas przygotowuje się do udziale w spływie kajakowym. Pamiętamy o odpowiednim stroju oraz zabraniu ze sobą ubrań na zmianę. Dbamy o zabezpieczenie sprzętów, na przykład telefonu i innych niezbędnych dla nas elementów. Musimy pamiętać także o kamizelce na kajak – to podstawowy element wyposażenia nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich uczestników spływu.

Kamizelki na kajak są niezbędne, ponieważ to one są elementem, który zapewnia nam bezpieczeństwo. Dzięki nim uczestniczy spływu, którzy nie czują się na wodzie pewnie, mogą poczuć się lepiej – zabezpieczeni na wypadek niespodziewanego wypadnięcia z kajaku lub innych, trudnych do przewidzenia sytuacji. Kamizelka na kajak chroni każdego uczestnika – szczególnie dzieci, których bezpieczeństwo jest priorytetem.

Kamizelki na kajak posiadają także tą zaletę, że zapewniają dobrą widoczność uczestników spływu. Jaskrawe kolory, rzucają się w oczy także przy nie najlepszych warunkach atmosferycznych. Wiele modeli posiada także liczne odblaski, które zapewniają jeszcze lepszą widoczność – szczególnie kiedy szybciej niż się spodziewaliście dopadnie Was mrok czy nocne ciemności.

Rodzaje kamizelek na kajak

Kamizelka na kajak w pierwszej kolejności ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Warto pamiętać jednak o tym, że na rynku znajdują się różne rodzaje kamizelek i powinniśmy wiedzieć, która będzie odpowiednia dla nas.

Pierwszym rodzajem kamizelki na kajak jest tak zwana kamizelka ratunkowa. Jest ona dedykowana przede wszystkich osobom, które nie potrafią pływać lub nie czują się pewnie na wodzie. W taki rodzaj kapoku powinny być także zaopatrzone dzieci – bez względu na swoje umiejętności. Dziecko musi być zabezpieczone, ponieważ nigdy nie wiadomo jak zachowa się ono po wpadnięciu do wody. Silna panika i gwałtowne ruchy mogą być reakcją naturalną.

Kamizelka na kajak ratunkowa utrzyma na powierzchni wody, nawet najbardziej spanikowaną osobę, która nie wie co zrobić. Dodatkowym atutem tego typu kamizelki jest to, że utrzymuje ona na powierzchni wody osobę, która na skutek urazu czy gwałtownych emocji straciła przytomność. Kamizelka na kajak jest także zaopatrzona w liczne uchwyty, które umożliwiają szybkie wyciąganie poszkodowanego z wody.

Kamizelka asekuracyjna na kajak – dla kogo?

Na rynku dostępne są także tak zwane kamizelki na kajak asekuracyjne. W przeciwieństwie do kamizelek ratunkowych, te są przeznaczone osobom, które potrafią pływać i bardzo dobrze czują się w wodzie. Dedykowane są profesjonalnym sportowcom, którzy potrafią opanować emocje, nawet w trudnych sytuacjach.

Atutem tych kamizelek na kajak jest to, że są one lżejsze i delikatniejsze niż kapoki ratunkowe. Zapewniają większą swobodę ruchów co pozwala na przykład rozwinąć kajakarzowi większą prędkość.

Kapoki takie można zakupić w sklepie gosup.pl

Udostępnij

O autorze