Kondensatory są pasywnymi komponentami przechowującymi ładunek elektryczny. Są one podstawowymi elementami elektrycznymi wchodzącymi w skład niemal wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Znajdziemy je również w aparatach elektrycznych sieci elektroenergetycznych. Jakie wyróżniamy rodzaje kondensatorów i jaka jest ich specyfika?

Rodzaje kondensatorów

Kondensatory występują w wielu wariantach różniących się między sobą konstrukcją, parametrami czy zastosowaniem. Wśród podstawowych elementów tego typu należy zaliczyć kondensatory: elektrolityczne, poliestrowe, ceramiczne oraz powietrze.

Poza tym ze względu na pełnioną funkcję oraz zastosowanie w układach elektroenergetycznych należy wymienić kondensatory: kompensacyjne, udarowe i odsprzęgające, wygładzające sygnały, komutacyjne, tłumiące oraz kondensatory do grzejnictwa indukcyjnego. Elementy kondensacyjne można również podzielić ze względu na kierunek włączania do obwodu czy parametry pracy. Poniżej prezentujemy Ci najpopularniejsze kondensatory. Sklep internetowy oferujący elementy RLC z pewnością będzie dysponował w swoim asortymencie każdym z wymienionych poniżej kondensatorów.

Kondensatory elektrolityczne

Kondensatory elektrolityczne to elementy, które składają się z dielektryka w postaci cienkiej warstwy tlenku metalu, który jest umieszczony na okładce dodatniej z tego samego materiału. Okładka ujemna tworzona jest przez suchy lub ciekły elektrolit. Elektrody w kondensatorach elektrolitycznych wykonywane są zwykle z tantalu lub aluminium. Tego typu elementy kondensacyjne charakteryzują się dużą pojemnością, niewielką rezystancją i indukcyjnością szeregową oraz możliwością pracy wyłącznie przy małych częstotliwościach i tylko przy odpowiednim spolaryzowaniu.

Kondensatory poliestrowe

Kondensatory poliestrowe inaczej nazywane są kondensatorami foliowymi. Są one wykonane z folii z tworzywa sztucznego (głównie z poliestru, poliwęglanu lub polipropylenu), która owija dwie elektrody. Zwykle kondensatory te wykorzystywane są do pracy z napięciem zmiennym i są chronione przed odwrotną polaryzacją. Najczęściej stosuje się je w układach przyłączeniowych czy w układach rozruchowych silników elektrycznych.

Kondensatory ceramiczne

Kondensatory ceramiczne są dielektrykami wykonanymi ze specjalnej płytki albo stosu płytek z ceramiki. Tego typu elementy pojemnościowe odznaczają się dużą pojemnością i mogą pracować z dowolną polaryzacją. Często stanowią one alternatywę dla kondensatorów elektrolitycznych. Kondensatory ceramiczne dzielą się na kondensatory do montażu powierzchniowego SMD i przewlekanego THT. Zbudowane są one z dwóch okładzin przedzielonych izolatorem. Zwykle stosowane są one w układach wysokich częstotliwości jako elementy filtrujące lub blokujące.

Kondensatory powietrzne

W tego typu kondensatorach dielektrykiem jest powietrze. Najczęściej tego typu kondensatory wykorzystywane są do pracy z układami o wysokich częstotliwościach, napięciach i prądach. Zwykle spotkamy je w układach elektroenergetycznych średniego i wysokiego napięcia. Mogą również pełnić funkcję kondensatorów zmiennych.

Udostępnij