Podczas wykańczania bryły domu bardzo często inwestorzy skupiają się na takich detalach jak kolor elewacji, zastosowane materiały, rodzaj dachówki czy stolarki okienno-drzwiowej. Każdy z tych elementów jest oczywiście ważny, jednak podczas planowania ostatecznego rezultatu działań nie można pominąć również kilku dodatkowych aspektów. Mamy tu na myśli rolety zewnętrzne oraz bramy garażowe. Są to elementy, które odgrywają rolę estetyczną i funkcjonalną, w znaczący sposób wpływając na bezpieczeństwo. Czym kierować się, dopasowując rolety i bramy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Jakie rolety zewnętrzne wybrać?
  2. Jakie bramy garażowe wybrać?
  3. Nie zapomnij o dodatkach: markizy i moskitiery

Sporo informacji na temat specyfiki, jaką rządzą się poszczególne modele, dostarcza producent rolet i producent bram garażowych.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Każdy producent rolet zewnętrznych oferuje swoim klientom produkty w kilku wariantach. Zaliczają się do nich między innymi stanowiące podstawową osłonę przed promieniami słonecznymi żaluzje, jak i rolety w kilku typach – w tym rolety antywłamaniowe. Najważniejszym jest, by dopasować produkt do konkretnych potrzeb.

Montaż rolet zewnętrznych niesie z sobą wiele korzyści. Tą podstawową jest możliwość swobodnego zacieniania pomieszczeń. W zależności od mechanizmu można robić to albo ręcznie, albo elektrycznie, co wpływa na komfort użytkowania. Jeśli natomiast zdecydują się Państwo na rolety antywłamaniowe, zyskają w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie przed ingerencją z zewnątrz. Można zdecydować się na cały system zabezpieczenia nieruchomości, połączony z alarmem i czujnikami ruchu.

Dodatkowym atutem rolet zewnętrznych jest izolacyjność termiczna i akustyczna. Taka bariera jest w stanie powstrzymać część dźwięków z zewnątrz. Dodatkowo stanowi ochronę przed czynnikami atmosferycznymi mogącymi wpływać na komfort temperaturowy w pomieszczeniach oraz stan stolarki okiennej i drzwiowej.

Jakie bramy garażowe wybrać?

Obecnie największą popularnością cieszą się dwa modele bram garażowych: bramy garażowe rolowane oraz bramy garażowe segmentowe. Oba modele doskonale sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, jednak warto poznać nieco szczegółów na ich temat, aby wybrać odpowiedni typ.

Jak sama nazwa wskazuje, bramy segmentowe składają się z elementów połączonych zawiasami i zabezpieczonych uszczelkami. W zależności od sposobu otwierania wyróżniamy: bramy segmentowe górne, w których panele przesuwają się do góry i chowają pod sufitem, oraz bramy segmentowe boczne, gdzie ruch następuje do boku, a elementy ukrywają się przy ścianie bocznej. Dzięki temu bramy segmentowe nie zajmują dużo miejsca na zewnątrz garażu. Sprawdzą się, gdy działka jest niewielka, a podjazd krótki.

Druga opcja to bramy garażowe rolowane, których zasada działania przypomina mechanizm rolet. Skrzydło bramy zbudowane jest ze specjalnych lameli, które podczas otwierania nawijają się na specjalny wałek ukryty w skrzynce umieszczonej nad wjazdem. Ten model bramy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, także w wąskich garażach o krótkim podjeździe. Nie zajmują dużo miejsca, natomiast głównym wymogiem jest odpowiednio wyższe nadproże, które umożliwi instalację kasety.

Nie zapomnij o dodatkach: markizy i moskitiery

Planując montaż rolet, warto pomyśleć także o dodatkowych udogodnieniach, na przykład instalowanych na stałe moskitierach. Sprawdzą się one latem, gdy dokuczliwe owady utrudniają wypoczynek i wietrzenie wnętrz. Z kolei markizy zabezpieczą przed nadmiarem słońca.

Udostępnij

O autorze