Pobyt za granicą wiąże się z koniecznością przeprowadzania transakcji w obcej walucie. Najwygodniejszy sposób stanowią płatności bezgotówkowe, jednak nie są one pozbawione ryzyka. Jednym z nich jest niekorzystne przewalutowanie, które może zawyżyć kwotę operacji. Możesz tego uniknąć korzystając z usługi DCC. Na czym ona polega i co warto o niej wiedzieć! Odpowiadamy!

DCC – co to jest?

DCC to Dynamic Currency Conversion, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Dynamiczne Przeliczanie Walut. Polega ona na automatycznym przewalutowaniu płatności podczas przeprowadzania transakcji bezgotówkowych poza granicami kraju. Istotne jest jednak to, że jako klient możesz sam zdecydować, w jakiej walucie chcesz sfinansować zakup.

Podczas płatności polską kartą na terminalu pokazuje się komunikat z możliwością wyboru waluty rodzimej lub lokalnej. Usługa ta jest dostępna m.in. dla klientów, którzy mogą dokonywać transakcje walutowe za pośrednictwem serwisu https://www.przelewy24.pl/. Trzeba mieć też na uwadze, że przewalutowanie nie zawsze jest korzystną opcją, szczególnie w przypadku użytkowników nieposiadających kont walutowych.

DCC – jak korzystać?

Usługa jest dostępna nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Sytuacja ta dotyczy zakupów robionych przez internet, za które możesz zapłacić w obcej walucie. Podczas transakcji finalizowanych za pośrednictwem systemów takich jak P24, będziesz mógł zdecydować o tym, którą walutą chcesz uregulować należność za zamówienie. Zanim jednak opłacisz zagraniczne zamówienie przez DCC, warto sprawdzić prowizje i kursy aktualne kursy walut. Może się bowiem okazać, że znacznie korzystniejsze będzie przeprowadzenie transakcji w obcej walucie niż przeliczenie jej na złotówki.

Usługa DCC – czy warto korzystać?

Dla użytkowników kart obsługujących płatności wielowalutowe, usługa DCC może być korzystnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak jesteś posiadaczem rachunku prowadzonego w złotówkach, powinieneś sprawdzić, który przelicznik walut będzie tańszy.

Udostępnij