Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z problem zakupu nowej, eleganckiej piżamy. Piżama to wbrew pozorom, bardzo ważny element garderoby, w którym w ciągu doby spędzamy sporą część czasu. To między innymi od piżamy zależy jakość naszego snu, a co za tym idzie to, czy rano obudzimy się wypoczęci, czy zmęczeni. Żeby w pełni zrozumieć zalety bawełnianych piżam męskich albo bawełnianych piżam damskich, musimy najpierw zrozumieć, czym tak naprawdę jest bawełna i jaka jest jej historia.

Czym jest bawełna?

Bawełna to materiał pochodzenia roślinnego, ponieważ otrzymuje się ją z rośliny znanej jako bawełnica. Warunkami koniecznymi do hodowli bawełny jest wysoka temperatura oraz nasłonecznienie. Materiał ten składa się włókien, których długość osiąga nawet 6 cm. Im dłuższe są włókna bawełny, tym koszty przetwarzania jej są niższe, a co za tym idzie, jakoś przędzy wzrasta. Bawełna posiada wiele zastosowań. Oprócz wytwarzania z niej miękkiej tkaniny, której używa się w przemyśle tekstylnym stosuje się ją też do produkcji materiałów opatrunkowych (ma właściwości absorpcyjne). Często jest też używana do produkcji filtrów do kawy, papieru albo sieci rybackich. Bawełnę często dodaje się też do wełny czy lnu.

Bawełna jest włóknem stuprocentowo naturalnym, często uważanym za najlepszy materiał na świecie. Wyprodukowane z bawełny produkty cechują się niezwykłą wytrzymałością, przez co szybko nie ulegają zniszczeniu, a swoje właściwości zachowują na długo. Bawełna stała się rozpoznawalnym na świecie materiałem przez fakt, że świetnie przepuszcza powietrze, jest materiałem oddychającym, a co za tym idzie, rzeczy wykonane z bawełny prezentują wysoki komfort noszenia. Biorąc pod uwagę jak duży nacisk na świecie kładzie się obecnie na ekologię, nie można przejść obojętnie obok faktu, że tkaniny bawełniane uznaje się za przyjazne dla środowiska.

Historia bawełny

W Ameryce Środkowej plemiona indiańskie wykorzystywały bawełnę już 8000 lat temu, natomiast w Indiach i Chinach wykorzystuje się ją od 5000 lat. Od początku wykorzystywano ją jako roślinę włóknodajną, ale czasem również jako źródło paszy dla zwierząt oraz co zdumiewające, jako surowiec budowlany. Pierwszy raz w Europie bawełny na dużą skalę zaczęto używać w XVII wieku w Wielkiej Brytanii. Kraj ten, jako jeden z nielicznych krajów importował ten surowiec z kolonii z południowej części Stanów Zjednoczonych. To właśnie w Wielkiej Brytanii zaczęto na dużą skalę produkcję tkanin z bawełny, przy stopniowej rezygnacji z tkanin z lnu, wełny oraz konopi. W XVII wieku również Holandia była pokaźnym europejskim eksporterem bawełny, a w połowie XVIII wieku miano największego „portu bawełnianego” zyskał Amsterdam.

Bawełnę początkowo tkano ręcznie, jednak z czasem pojawiły się maszyny do tkania materiału. Maszyny te pojawiły się w drugiej połowie XVIII wieku. Największy wzrost produkcji bawełny nastąpił w XIX wieku, dzięki ogólnej tendencji do wzrostu uprzemysłowienia społeczeństw. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku osiągnięto maksimum produkcji bawełny na świecie. Od tego czasu jest poziom utrzymuje się na stałym poziomie, aż do chwili obecnej.

Zalety bawełnianych piżam

Bawełniane piżamy damskie oraz bawełniane piżamy męskie posiadają wiele zalet. Jedną z nich z pewnością jest ich przepuszczalność, a także wysoki komfort noszenia. Te elementy odgrywają bardzo dużą rolę w nocnej regeneracji naszej skóry. Bawełna zapewnia lekkość i zwiewność, przez co nadaje się nawet na letnie upały.

Kolejną zaletą bawełnianych piżam damskich oraz męskich jest fakt, że są one bardzo miękkie w dotyku. W sposób subtelny otulają naszą skórę, zapewniając nam wysoki komfort snu.

W przypadku bielizny nocnej bardzo ważne jest jej regularne pranie. Na szczęście bawełniane piżamy są bardzo łatwe do wyprania, przez co nie zostają na nich trwałe ślady po ewentualnych zabrudzeniach. Bawełniana piżama starcza na długo, przez to, że bawełna jest materiałem trwałym.

Bawełniane piżamy damskie i bawełniane piżamy męskie są też bardzo bezpieczne dla skóry. Bawełna nie powoduje podrażnień, więc jest materiałem idealnym dla alergików.

Podsumowanie

Podsumowując, bawełna to materiał znany od wieków i od wieków doceniano jej wysoką jakość. Zakupu bawełnianych piżam damskich i bawełnianych piżam męskich możesz dokonać na przykład w sklepie internetowym, bez wychodzenia z domu. Z pewnością warto to zrobić dla własnego komfortu.

Udostępnij