Gabinet rehabilitacyjny to doskonały sposób na życie i zarobek dla osób, które od dłuższego czasu działają w branży rehabilitacyjnej. Posiadanie własnego miejsca, w którym przyjmowani będą pacjenci pozwala lepiej rozwijać się zawodowo oraz oferować usługi na wysokim poziomie. To także doskonały sposób, aby podnieść swój profesjonalizm oraz przemienić swoje hobby i pasję w działalność zarobkową z prawdziwego zdarzenia.

Co zrobić przed podjęciem decyzji o otwarciu gabinetu?

Wszystkie osoby, które pragną świadczyć swoje usługi w profesjonalnym i co najważniejsze własnym gabinecie rehabilitacyjnym, przed wynajęciem i wyposażeniem lokalu powinny przeprowadzić dokładne badanie rynku. Pozwoli to lepiej przygotować się do nowej działalności oraz wybrać odpowiednie miejsce do jej prowadzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w najbliższej okolicy jest zapotrzebowanie na konkretne usługi, które będą znajdowały się w portfolio gabinetu.

Najlepszą sytuacją jest otworzenie gabinetu w mieście lub dzielnicy, w której nie są jeszcze oferowane tego typu usługi. Pozwoli to zapełnić lukę rynkową oraz szybko zyskać stałe grono zainteresowanych nimi klientów. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż w większości miast działają już profesjonalne gabinety świadczące usługi z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii. W tej sytuacji należy zastanowić się nad sposobem wyróżnienia się na tle konkurencji i zaproponowania klientom atrakcyjnych, konkurencyjnych stawek w pierwszych miesiącach działalności nowego gabinetu.

Odpowiedni lokal i sprzęt rehabilitacyjny niezbędny do rozpoczęcia pracy

Lokal, w którym świadczone będą usługi rehabilitacyjne musi spełniać wymagania znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Do najważniejszych warunków należy dostosowanie lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym obecność poręczy i uchwytów w węzłach sanitarnych, dostęp do przynajmniej jednej łazienki dostosowanej do potrzeb osób z problemami ruchowymi oraz obecność windy w przypadku budynku kilkupiętrowego. Wymiary poszczególnych pomieszczeń oraz dodatkowe wymagania znaleźć można natomiast w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Oprócz wyboru i wynajęcia odpowiedniego lokalu jego właściciel musi także zainwestować w zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów potrzebnych do prowadzenia swojej działalności. Sprzęt rehabilitacyjny, w który należy się zaopatrzyć to m. in. stół rehabilitacyjny, rotory, drabinki, maty, materace, wanny do masażu i wiele innych. Wybór konkretnego sprzętu i poszczególnych urządzeń zależy od oferty usług, które dostępne będą w gabinecie oraz możliwości finansowych jego właściciela. Planując uruchomienie gabinetu rehabilitacyjnego warto sprawdzić dotacje w urzędzie pracy lub dofinansowania unijne, które mogą stanowić znaczącą pomocą finansową pozwalającą zakupić lepszy sprzęt rehabilitacyjny oraz szybciej skompletować całe wyposażenie nowego gabinetu.

Udostępnij