Startupy cieszą się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach pozyskanie inwestora nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Oczywiście najważniejszy jest pomysł, który musi zostać podparty starannie przygotowanym biznesplanem. Tylko w taki sposób potencjalny inwestor może ocenić, czy warto nawiązać z nami współpracę. Najprężniej rozwijają się startupy z branży IT, telekomunikacyjnej, czy też medycznej.

Dostępne modele finansowania

Środki na startup są niezbędne do tego, aby rozpocząć działalność. Możliwości jest wiele, co zwiększa prawdopodobieństwo tego, że uda nam się wystartować z biznesem. Pamiętajmy jednak, że nikt nie poprze pomysłu, który nie daje perspektyw. W pierwszej kolejności warto jest przeprowadzić badanie rynku, a także analizę konkurencji. Wiadomym jest również to, że konieczne jest poznanie swoich odbiorców. Warto więc wykonać badania wśród potencjalnych klientów.

Finansowanie startupu przez inwestora to doskonała opcja, jeśli nie posiadamy dostatecznej ilości oszczędności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka osoba/firma nie będzie wspierać nas za darmo. Zazwyczaj staje się on właścicielem części udziałów naszego biznesu, co gwarantuje mu stały zysk. Naszym wsparciem może również okazać się inwestor bankowy, crowdfunding, kredyt inwestycyjny, program akceleracyjny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także kilka innych instytucji polskich oraz zagranicznych.

Założenie startupu

Założenie startupu związane jest z przygotowaniem prototypu produktu lub usługi. Oczywiście nie musi być to dopracowany projekt, jednak wersja testowa powinna przedstawiać wszystkie najważniejsze funkcje oraz zalety. Oprócz tego niezbędna jest wyżej wspomniana analiza rynku, czy też wybranie modelu biznesowego.

Startup rejestrowany jest jak każda inna działalność gospodarcza. Należy więc dopełnić wszelkich formalności związanych z otworzeniem własnego przedsiębiorstwa. Do tego dochodzi również konieczność sporządzenia umowy z inwestorem. To właśnie ona określa warunki współpracy.

Udostępnij