Miejsce pracy ma ogromny wpływ na produktywność, kreatywność i poziom koncentracji. Wygodne, funkcjonalne biuro poprawia również samopoczucie pracowników. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując pomieszczenia biurowe.

Na jaki kolor pomalować ściany?

Kolor wpływa nie tylko na nastrój, ale również na efektywność pracownika. Jak wskazują badania, białe ściany nie poprawiają naszej produktywności. Czerwony kolor oddziałuje na osoby zorientowane na szczegóły. Z kolei niebieski uspokaja i zachęca do komunikacji. Dodatkowo poprawia współpracę i wydajność zespołu. Pobudza też wyobraźnię i sprzyja kreatywnemu myśleniu. 

Pamiętaj, by nie malować na żółto sali konferencyjnej. Co prawda, ten kolor poprawia nastrój i dodaje energii, z drugiej jednak strony może u niektórych osób wywoływać niepokój. Badania pokazują, że pracownicy częściej tracą panowanie nad sobą w żółtych pomieszczeniach. Z kolei zieleń uspokaja, inspiruje, a także promuje harmonię i równowagę. Unikaj natomiast szarości, która usypia, pogarsza samopoczucie i zmniejsza pewność siebie. Używaj jej tylko w niewielkich ilościach i połącz z energetyzującą czerwienią lub żółcią.

Otwarty plan

To najnowszy trend w projektowaniu pomieszczeń biurowych. Ma to logiczne uzasadnienie. Pracownicy są wtedy szczęśliwsi i bardziej produktywni, chętniej też ze sobą współpracują. Funkcjonalne biuro na planie otwartym sprzyja nawiązywaniu interakcji społecznych i zmniejsza poczucie izolacji. Pozwala na spontaniczne dyskusje i pobudza kreatywne myślenie. 

Naturalne oświetlenie

Oglądając pomieszczenia biurowe, zwróć uwagę na naturalne oświetlenie. Zastanów się, czy możesz w jakiś sposób zwiększyć dopływ promieni słonecznych. Spróbuj też ustawić biurka tak, by otrzymały wystarczającą ilość naturalnego światła. Zadbaj również o rośliny, które łagodzą stres w miejscu pracy i zwiększają efektywność. Dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn i produkują tlen. Dzięki temu wnoszą do wnętrza miłą, relaksującą atmosferę.

Oświetlenie wpływa na wiele aspektów życia zawodowego, od produktywności, zdrowia psychicznego po bezpieczeństwo w pracy. Naturalne światło jest nieodłącznym elementem rytmu dobowego organizmu, poprawia nastrój i podnosi poziom witaminy D. Zwróć też uwagę na sztuczne oświetlenie. Ciepłe światło emitowane przez żarówki uspokaja i rozluźnia, a chłodne niweluje zmęczenie i zachęca do współpracy. Pomyśl też o lustrach i zasłonach.

Wentylacja pomieszczenia

Wentylacja w biurze to kolejny aspekt, którego nie należy lekceważyć. Warunki mikroklimatu, w tym prędkość powietrza, wilgotność i temperatura, wpływają na nasze samopoczucie. Zastanów się nad instalacją filtrów powietrza, by czyste powietrze krążyło po całym budynku.

Poziom hałasu

Poziom hałasu w miejscu pracy może się znacznie różnić w zależności od liczby pracownika, projektu biura i kultury firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na ten czynnik, ponieważ wpływa na wykonywanie zadań. Duży hałas nie tylko rozprasza uwagę, ale również stresu i pogarsza efektywność. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zdecyduj się na projektowaniu biur z Beautifulminds Warszawa.

Udostępnij