Wiele nowoczesnych obiektów handlowych i nie tylko posiada w swoim wyposażeniu wycieraczki obiektowe. Jest to praktycznie niezbędny element wyposażenia w firmach oraz galeriach handlowych czy nawet wielkich zakładach przemysłowych. Ich głównym zadaniem jest chronienie budynku przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, jak i zanieczyszczeniami. Poza tym poprawiają wygląd danego budynku, dzięki czemu odwiedzający czują się bardzo komfortowo i chętniej wracają w to miejsce. Tak więc czym tak naprawdę są wycieraczki obiektowe i jak je odpowiednio wybrać?

Czym charakteryzują się wycieraczki obiektowe?

Dzisiejsze wycieraczki obiektowe mają całkiem inne zadanie niż te, które wykonywali ludzie 25 tysięcy lat temu. Wtedy to wycieraczki były bardzo prymitywne wykonane z kory drzewnej i miały za zadanie nie wnosić brudu oraz krwi zwierząt do domu. W dzisiejszych czasach także zadaniem wycieraczki obiektowej jest chronić przed brudem, jednocześnie muszą dobrze prezentować się na ziemi. Jak możemy się dowiedzieć, jedna wycieraczka potrafi zatrzymać na sobie około 85% brudu. Dzięki czemu chronimy podłogę przed wszelkiego rodzaju zniszczeniami, gdyż wszystko zostaje na wycieraczce.

Podstawowa wycieraczka obiektowa zbudowana jest z kilku części, które podzielone są na moduły, a te na sekcję. Zazwyczaj jest tak, że wycieraczka zaczyna się tuż przy wejściu do budynku, a kończy się kawałek za nim. Zazwyczaj wykonane są z gumy, dzięki czemu możemy otrzymać dowolny kształt rozmiar, przez co każda wycieraczka jest wyjątkowa. Jednak najważniejsze jest to, by dobrze spełniała swoją funkcję czyszczącą. Dodatkową zaletą takiej wycieraczki jest fakt, że możemy położyć ją pod drzwiami każdego rodzaju bez żadnego wyjątku.

Warto wiedzieć o tym, że wycieraczki zrobione z gumy idealnie powstrzymują każdy rodzaj brudu od piasku po błoto, czy śnieg w zimę. Dlatego też podłoga zawsze będzie czysta i wolna od wszelkiego rodzaju porysowań czy odbarwień. Przed wyborem wycieraczki warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona antypoślizgowa, ponieważ taka wycieraczka może naprawdę mocno zwiększyć bezpieczeństwo przyszłych odwiedzających dany budynek. Wycieraczki gumowe są bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ wystarczy je od czasu do czasu odkurzyć i to wszystko ewentualnie raz na jakiś czas przetrzeć mokrym mopem.

Wybór odpowiedniej wycieraczki

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy doborze odpowiedniej wycieraczki obiektowej jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Nie może być ona ani za mała, ani za duża. Wiele firm wytwarza wycieraczki na wymiar. Następnie musimy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania i to jak bardzo są trwałe i jaką posiadają odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie kupujmy wycieraczek bez żadnych atestów czy certyfikatów bezpieczeństwa, możemy mieć później przez to problemy, jeśli komuś stanie się krzywda. Jeśli chodzi o materiał to najczęściej jest to guma, a dokładniej granulat gumowy, który wytwarzany jest z recyklingu (najczęściej są to zużyte opony samochodowe). Ostatnią rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to trudność zamontowania i czy jest łatwa w utrzymaniu czystości. Niestety nie wszystkie te rzeczy zobaczymy od razu, ponieważ dopiero podczas użytkowania będziemy w stanie zweryfikować jak dobrze sprawdza się nasza wycieraczka obiektowa. Jednak trzymając się powyższych zasad zwiększamy szansę na wybór naprawdę dobrej wycieraczki.

Gdzie stosujemy wycieraczki obiektowe?

Jeśli chodzi o stosowanie wycieraczek obiektowych to znajdziemy je praktycznie w każdym budynku, który jest wykorzystywany w przestrzeni publicznej. I tak oto z wycieraczkami obiektowymi możemy spotkać się np.:

  • Wszelkiego rodzaju sklepach,
  • Szpitalach,
  • Restauracjach, barach
  • Szkołach,
  • Budynkach służących do rekreacji.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć wycieraczki obiektowe znajdują się praktycznie wszędzie. Są wręcz niezbędnym elementem każdego budynku, ponieważ chronią podłogę przed brudem oraz przed wszelkiego rodzaju zniszczeniami, jak i zanieczyszczeniami. Jednak należy pamiętać o tym, by kupować wycieraczki u renomowanego producenta wycieraczek obiektowych, jakim jest firma Techem. Wtedy mamy pewność, że będzie bezpiecznie i czysto.

Udostępnij

O autorze