Czas majowych i letnich wojaży rozpoczął się na dobre, wraz z pojawieniem się coraz wyższych temperatur powietrza. Słońce zawsze sprzyja wycieczkom, a w niniejszym artykule zostaną wskazane miejsca w południowej Polsce, które warto zwiedzić. Odkrywanie uroków poszczególnych miejsc tworzy piękne wspomnienia, które można uwiecznić na fotografiach i filmach z wyjazdów w gronie rodziny oraz przyjaciół.

Zabytki w południowej Polsce

Zalipie to wioska zlokalizowana na południu Polski, choć jest niewielką osadą, to dość charakterystyczną, co zawdzięcza się malowanym domkom. Motywem przewodnim w takiej postaci artyzmu są kwiaty, które ozdabiają piece, ściany, płoty, a nawet naczynia kuchenne. Obecnie, w wiosce organizowany jest coroczny konkurs na najpiękniej wykonane malunki. Kolejnym punktem podróży po południowych regionach naszego kraju są Błędne Skały, które znajdują się w paśmie Sudetów. Tworzą najciekawszy szlak na Dolnym Śląsku, a formacja skał utworzyła się w sposób naturalny. To punkt niemal obowiązkowy dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek po ciekawych terenach.

Udając się na południe Polski nie powinno się pominąć niewielkiego, drewnianego kościoła w Haczowie, który powstał w XIV wieku. Znalazł się na liście obiektów UNESCO, to wyróżnienie jasno wskazuje na ogromne znaczenie w architekturze sakralnej Małopolski. Jeśli mowa o zabytkach znajdujących się na liście UNESCO, warto wspomnieć o Wieliczce – kopalni soli kamiennej, której trasa turystyczna prowadzi długimi korytarzami. Przechodzi się wówczas przez kładki, komory, kaplice oraz groty – wszystko to buduje niesamowity klimat i pozwala zgromadzić mnóstwo wspomnień. Wiele osób z pewnością miało okazję zwiedzać to miejsce podczas wycieczek szkolnych.

Zabytki w Krakowie

Na szczególną uwagę zasługują zabytki w Krakowie, a na samym szczycie długiej listy znajduje się Zamek Królewski na Wawelu. Fakt, że znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO nie powinien nikogo dziwić. Mury zamku stanowiły miejsce zamieszkania królów Polski, a w podziemiach znajdują się bogato zdobione krypty. To budynek, który przez lata był wielokrotnie niszczony oraz okradany. Jednak za każdym razem Zamek był odbudowywany oraz odnawiany.  Główna trasa turystyczna prowadzi od Rynku Głównego w kierunku wspomnianego Zamku – nad Wisłę. W północno-wschodniej części Rynku Głównego znajduje się Kościół Mariacki wybudowany w stylu gotyckim.

Wszystkie zabytki w Krakowie mają w sobie niepowtarzalną magię, jednak to w Kościele Mariackim znajduje się najpiękniejszy ołtarz wykonany przez Wita Stwosza, znajdują się w nim również dzieła Jana Matejki, Józefa Mehoffera oraz Stanisława Wyspiańskiego. Zapewne większości osób znany jest ponadto hejnał, który co godzinę rozbrzmiewa z wieży Kościoła. Kolejnym zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie są Sukiennice zlokalizowane na Rynku, w tym miejscu można zaopatrzyć się w pamiątki z podróży do Krakowa. Na terenie miasta znajduje się ponadto mnóstwo miejsc dedykowanych spacerom rodzinnym.

Udostępnij