Basen przy domu to prawdziwy komfort, o którym marzy wiele osób. Perspektywa wielogodzinnego przesiadywania w wodzie na własnym podwórku jest satysfakcjonująca. Kiedy przychodzi moment zrealizowania inwestycji, pojawiają się pewne pytania. Ludzie najczęściej zastanawiają się, czy lepszym wyborem będzie basen całoroczny, czy sezonowy. Co warto wiedzieć o każdej z tych opcji? Który basen będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego warto mieć basen?

Basen blisko domu podczas gorących dni jest niczym namiastka wakacji. Woda pozwala na zrelaksowanie się i ochłodzenie w trakcie upałów. Spędzenie lata w basenie przy domu to wyjątkowa wizja. Jest to również idealna opcja dla rodzin, które chcą wspólnie spędzić miły czas. Basen to miejsce, w którym każdy będzie się dobrze bawił, niezależnie od wieku,

Dla wielu osób basen to luksus i odpoczynek, jednak nie można zapomnieć, że pływanie to zdrowa forma aktywności. Duża część posiadaczy basenów zdecydowała się na taką inwestycję ze względu na możliwości wykonywania aktywności fizycznej.

Czy warto wybrać basen sezonowy?

Baseny ogrodowe to w większej mierze opcje sezonowe. Jest to tania opcja, a basen można w każdej chwili złożyć i przestawić. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla osób, które nie są pewne, czy chcą mieć basen na podwórku. Jakie wyróżniamy zbiorniki sezonowe?

Basen rozporowy 

Basen rozporowy to jedna z tańszych opcji. Tego typu zbiorniki najczęściej są okrągłe i niezbyt duże. Ich fenomen polega na tym, że rozkładają się same. Wystarczy nalać do nich wody, a siła rozporu sprawi, że basen samodzielnie się rozłoży.

Jednak nie można zapomnieć o tym, że niższa cena wiąże się z pewnymi brakami, a w tym przypadku jest to wytrzymałość produktu. Niestety, basen rozporowy po kilku sezonach może prezentować się nieco gorzej.

Basen stelażowy

Baseny ogrodowe stelażowe podbijają rynek sezonowych zbiorników wodnych. Są nieco droższe od basenów rozporowych, jednak dużo bardziej wytrzymałe. Dla wielu osób problematyczne wydaje się rozkładanie i składanie stelaża. Jednak warto pamiętać o tym, że stelaż podtrzymuje konstrukcję basenu i musi być wykonany prawidłowo.

Stelaż wykonany jest z rur odpornych na działanie wody i czynników atmosferycznych. Dzięki temu basen będzie mógł służyć przez długie lata.

Basen całoroczny — rozwiązanie dla wymagających

basen całoroczny

Osoby, które trenują pływanie lub uwielbiają przebywać w wodzie niezależnie od pory roku, powinny przemyśleć opcję taką jak baseny całoroczne. Takie zbiorniki to droga inwestycja, jednak dają możliwości pływania niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Co warto wiedzieć o basenach całorocznych?

Decydując się na basen całoroczny, warto wybrać wytrzymałą opcję, ponieważ nie jest to tania inwestycja. Ponadto zbiornik będzie służył przez długie lata, a ciągłe odnawianie może stanowić problem. Jakie baseny całoroczne można wyróżnić?

  • murowany — to idealna opcja dla osób, które chcą samodzielnie wykonać prace budowlane. W takim przypadku budowa basenu wyniesie jedynie koszt materiału. Betonowy basen obłożony kafelkami to jedno z wytrzymalszych rozwiązań. 
  • poliestrowy — baseny poliestrowe mają indywidualnie zaprojektowaną wielkość, kształt oraz wygląd. Idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi to wykonanie spadu, który będzie różnicował głębokość na całej powierzchni basenu, Nie da się ukryć, że montaż takiego zbiornika jest dużo łatwiejszy niż wykonanie basenu murowanego.

Baseny całoroczne to nie tylko wybór odpowiedniego zbiornika. Warto pamiętać o systemach filtrujących i oczyszczających, które sprawią, że woda będzie przez cały czas zdatna do pływania. Ponadto, jeśli właściciele basenu chcą pływać podczas zimy, powinni pomyśleć nad systemem ogrzewającym wodę. Bez tego z pewnością kąpiele w zimowe mrozy będą niemożliwe. 

Basen na podwórku to piękna rzecz. Umożliwia miłe spędzanie czasu oraz doskonalenie umiejętności pływania. Jednak bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni zbiornik, ponieważ będzie trwalszy i idealnie dopasowany do potrzeb właściciela. 

Udostępnij

O autorze