Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sportów Polaków. Głównie dlatego, że jest to aktywność dla każdego. Nie trzeba być wyczynowym sportowcem, żeby wskoczyć na siodełko i ruszyć przed siebie. Regularna jazda na rowerze przynosi same korzyści, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Do rozpoczęcia swojej przygody rowerowej potrzeba tylko trzech podstawowych rzeczy: chęci, roweru i odpowiedniej odzieży rowerowej.

Odzież rowerowa — dlaczego taka ważna

W naszej strefie klimatycznej sezon rowerowy w zasadzie może trwać cały rok. Każda pora roku jest dobra na to, żeby wsiąść na rower. Najważniejsze, aby należycie się do tego przygotować, wybierając odpowiedni i kompletny strój. Dlaczego to takie ważne? Otóż odpowiednio dobrana odzież rowerowazarówno damska, jak i męska, nie tylko chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pomaga w odpowiednim odprowadzeniu wilgoci, ale także wpływa na samopoczucie i wydajność — szczególnie na dłuższych trasach.

Odzież rowerowa na każdą porę roku

Wiadomo, że prawidłowo dobrana odzież rowerowa powinna być komfortowa, odpowiednio dopasowana oraz niekrępująca ruchów. Dodatkowo, mając na uwadze, że jazda na rowerze należy do sportów aerobowych, materiał, z którego wykonany jest strój, powinien być przewiewny i szybko schnąć. Warto też prawidłowo dostosować strój do pory roku.

Wyprawa rowerowa

Jak mówi stare polskie porzekadło, wiosna, mimo że zachęcająca pierwszymi promieniami słońca jest bardzo nieprzewidywalna — w ciągu niespełna doby przeplata się zima z latem. Z uwagi na dużą rozpiętość temperatur w ciągu dnia, odpowiednio dobrany strój rowerowy powinien być z jednej strony przewiewny, żeby nie przegrzać się w pełnym słońcu, a z drugiej strony nieprzemakalny jakby niespodziewanie nadszedł deszcz. Przede wszystkim podstawą powinna być elastyczna i odprowadzająca pot bielizna. Następnie warto zainwestować w dobrej jakości oddychającą kurtkę przeciwdeszczową, dzięki której nie tylko można uniknąć przemarznięcia i przemoknięcia, ale także czuć się komfortowo.

Odzież rowerowa na lato

W czasie letnich wycieczek rowerowych, kiedy żar leje się z nieba, należy zadbać o oddychające koszulki i spodenki, wykonane z dobrej jakości paroprzepuszczalnych i szybkoschnących tkanin. Poza zabezpieczeniem ciała przed szkodliwymi promieniami słonecznymi należy bezwzględnie zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne oraz odpowiednie nakrycie głowy, chroniące przed przegrzaniem, poparzeniem czy nawet — szczególnie przy długich trasach — udarem.

Jesienią warto zadbać o odzież rowerową, która zbytnio nie przegrzeje oraz nie wychłodzi organizmu, ponieważ ta pora roku sprzyja infekcjom i przeziębieniom. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór na tzw. cebulkę, czyli założenie na siebie kilku warstw odzieży, które — w razie potrzeby, w każdej chwili można zdjąć. Podstawową pierwszą warstwą będzie oczywiście termoaktywna bielizna i koszula z długim rękawem, która ochroni przed zimnem oraz zapewni dobrą oddychalność i swobodę ruchów. Jako drugą warstwę warto założyć specjalną bluzę rowerową, a rolę odzieży wierzchniej powinna pełnić kurtka przeciwdeszczowa.

Odzież rowerowa na zimę

Najmniej kojarzoną z wycieczkami rowerowymi porą roku jest zima. Nie oznacza to jednak, że w tym okresie powinno się całkowicie rezygnować z tego sportu. Jeżeli tylko warunki pogodowe sprzyjają, należy założyć odpowiedni strój i wybrać się na przejażdżkę. Zarówno damska, jak i męska zimowa odzież rowerowa ze sklepu CycleShop.pl powinna przede wszystkim chronić przed chłodem. Sprawdzi się tu specjalny zestaw kurtki ze spodniami, wyposażony w membranę, która nie tylko zabezpieczy przed zimnem, ale także zapobiegnie nadmiernemu poceniu. O tej porze roku zaleca się założyć ciepłe obuwie, wyposażone w specjalny system mocowania buta do pedałów (SPD) oraz zwiększające przyczepność i chroniące przed odmrożeniem rękawice rowerowe. Ponadto, niezależnie od pory roku, powinno się zadbać o odpowiednio dopasowane obuwie rowerowe, zapewniające dobrą przyczepialność podeszwy podczas pedałowania oraz odblaski, które szczególnie po zmroku zapewniają dobrą widoczność rowerzystów.

Niezależnie czy jazda na rowerze uprawiana jest wyczynowo, czy hobbystycznie, warto zadbać o wygodny i komfortowy strój rowerowy, dostosowany do panujących aktualnie warunków atmosferycznych.

Udostępnij

O autorze