Szczupła sylwetka i zdrowy wygląd to aspekty, które są przedmiotem zainteresowania wielu osób. Aktywność fizyczna połączona z odpowiednio dobraną dietą mają szansę przynieść bardzo wiele pozytywów. W trakcie odchudzania warto jednak regularnie kontrolować swoje postępy. Widząc realne efekty swojej pracy będzie Ci dużo łatwiej utrzymać nowe nawyki. Jednym z ciekawszych przedmiotów umożliwiających obserwacje progresu jest fałdomierz. Przekonaj się czym jest to urządzenie i w jaki sposób może Ci pomóc w trakcie odchudzania.

Sposoby na mierzenie tkanki tłuszczowej

Regularna kontrola masy ciała poprzez stawanie na wadze jest dość popularnym sposobem sprawdzania postępów w odchudzaniu. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się jednak na wspomaganie kuracji innymi formami mierzenia tkanki tłuszczowej. Warto bowiem wiedzieć, iż dieta połączona z systematycznym wysiłkiem fizycznym może sprawić, że waga będzie stać w miejscu. To nie efekt braku postępów a zastępowania tkanki tłuszczowej przez mięśnie. Ważąc się warto również pamiętać, iż część masy ciała stanowi woda. Między innymi z tych powodów w trakcie odchudzania warto zastosować kilka wariantów mierzenia tkanki tłuszczowej. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom dostępnym na rynku: 

  • Zaawansowana waga łazienkowa – nowoczesne modele oferują nie tylko pomiar masy ciała, ale także zawartość wody a nawet tłuszczu w organizmie. 
  • Centymetr krawiecki – regularne mierzenie rozmiarów w pasie, udach czy w biodrach może pomóc w utrzymaniu motywacji do dalszej pracy.
  • Waga analityczna – można się z nią zetknąć w klubach fitness. Nowoczesne urządzenie są w stanie dostarczyć wielu cennych informacji na temat masy ciała np. masę mięśni szkieletowych czy zawartość tkanki tłuszczowej oraz stosowne BMI. Warto jednak mieć na względzie, iż w większości modeli może pojawić się błąd pomiarowy na poziomie 3,5%. 
  • Pomiar fałd skórnych – dodatkowa metoda możliwa do zastosowania w domowym zaciszu. W tym przypadku margines błędu wynosi jedynie 1-2%.

Fałdomierz – co to takiego?

Fałdomierz to niewielkich rozmiarów urządzenie służące do określania rozmiaru fałdu skórnego. Tego typu urządzenia są stosowane przez zawodowych trenerów personalnych, z uwagi na bardzo wysoką dokładność pomiaru. Szczególnym uznaniem cieszy się fałdomierz elektroniczny, z uwagi na jeszcze wyższą funkcjonalność. Urządzenie oferuje użytkownikowi zacisk i miarę, dzięki której można w kilka chwil dokonać pomiaru fałdu skórnego. 

Rodzaje fałdomierzy

Fałdomierze występują w trzech podstawowych wariantach. Choć wszystkie zostały stworzone do określania grubości fałdu skórnego, stosują w tym celu nieco innego rodzaju środki. Jakie są różnice między poszczególnymi modelami?

  • Fałdomierz mechaniczny – urządzenie wyznacza grubość fałdu skórnego poprzez miarkę milimetrową. Niektóre modele oferują dodatkowe przedziałki umożliwiające pomiar referencyjnej zawartości tłuszczu.
  • Fałdomierz zegarowy – nieco bardziej zaawansowany model fałdomierza, stworzony z lepszych jakościowo tworzyw (aluminium, stal chromowana). W modelach tego typu wyniki pomiaru widoczne są na tarczy analogowego zegarka.
  • Fałdomierz elektroniczny – przyrząd o niewielkich rozmiarach, oferujący szczęki kontrolowane przez układ elektroniczny. Fałdomierz tego typu mierzy tkaną tłuszczową w sposób automatyczny, co ma znaczenie w przypadku częstego stosowania.

Fałdomierz zegarowy często można zaobserwować w gabinetach lekarskich. W kontekście treningowym do najpopularniejszych modeli można zaliczyć fałdomierze mechaniczne. Warto jednak zwrócić uwagę na wariant elektroniczny w przypadku, gdy myśli się o profesjonalnym zastosowaniu urządzenia. Fałdomierz elektroniczny gwarantuje błyskawiczny pomiar przy jednocześnie niskim marginesie błędu. Jednocześnie, nowoczesne urządzenia oferują użytkownikowi szereg udogodnień, jak chociażby wbudowane tabele.

Jak korzystać z fałdomierza?

Pomiar tkanki tłuszczowej za pomocą fałdomierza może odbyć się nie tylko na brzuchu. W przypadku kobiet można zastosować urządzenie w takich partiach jak środek tricepsu (tył ramienia) czy w połowie uda (w pionie). Z kolei u mężczyzn fałdomierz możne znaleźć zastosowanie również w kontekście pomiaru dokonywanego na górnych obszarach klatki piersiowej. 

Jak widać, fałdomierz stanowi bardzo przydatne urządzenie do wspomagania procesu odchudzania. Dzięki zastosowaniu niepozornego elementu można w sposób regularny dokonywać pomiarów a tym samym śledzić swoje postępy w zakresie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. To z jakiego fałdomierza się korzysta zależy przede wszystkim od tego czy ma być on stosowany w warunkach profesjonalnych czy też jednostkowych. Chcąc korzystać z niego na bieżąco warto jednak postawić na wariant elektroniczny, z uwagi na zaawansowane technologie oferowane przez ten rodzaj urządzeń.

Udostępnij