Czy czeka Cię rozmowa o pracę po angielsku? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak się do niej przygotować! 

Na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku na pewno zostaniesz poproszony o opowiedzenie o tym co robisz w swojej aktualnej pracy lub co robiłeś na poprzednim stanowisku. Przećwicz to z samym sobą albo spróbuj opowiedzieć o tym innej osobie, która zna angielski.

Twoim celem jest upewnić się, że nie brakuje Ci słownictwa do mówienia na ten temat. Jeśli czegoś nie wiesz, skorzystaj ze słowników i korpusów językowych online albo poproś o pomoc na grupach i forach skupionych wokół nauki języka angielskiego. Możesz też zamówić lekcję języka angielskiego biznesowego i przećwiczyć taką rozmowę z nauczycielem.

Co dalej? Sprawdź swoją gramatykę. Wiemy, że brzmi to nudno, ale naprawdę nie możesz mówić I work office clerk 7 years ago (ja pracować pracownik biurowy 7 lat temu) i upierać się, że przecież wszystko da się zrozumieć. W tym wypadku powinieneś powiedzieć I’ve been working as an office clerk for 7 years, czyli pracowałem jako pracownik biurowy przez 7 lat. 

Jak upewnić się, że mówisz po angielsku w sposób w miarę składny i gramatyczny? Najpewniejszym sposobem jest zamówić parę indywidualnych lekcji języka i poprosić o to, żeby nauczyciel zrobił z Tobą powtórkę gramatyki. Możesz też samodzielnie wziąć książkę czy aplikację z ćwiczeniami z gramatyki i razem z nią przypomnieć sobie jak poprawnie używać języka angielskiego.

Przejdźmy teraz do samych pytań, które usłyszysz na rozmowie o pracę po angielsku. Na pewno usłyszysz Can you tell me something about yourself? (proszę o sobie opowiedzieć). Jak może wyglądać Twoja odpowiedź? Na przykład:

“I’m an accountant with five years of experience in the banking industry. I’m knowledgeable about tax regulations, and I’m skilled in using the most popular accounting programs. I pay attention to detail, and I stay up to date with relevant tax regulations. I would be thrilled to work for you because your bank is known for testing cutting edge solutions that provide your accountants with constant challenges”. 

Jak widzisz, odpowiedź powinna mówić czym się zajmujesz i jakie masz w tym doświadczenie, informować o tym w czym jesteś szczególnie dobry/a i dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie.

Przetłumaczmy jeszcze tę odpowiedź, tak na wszelki wypadek: “Jestem księgowym z pięcioletnim doświadczeniem w obszarze bankowości. Posiadam dużą wiedzę o przepisach podatkowych i umiejętnie korzystam z najpopularniejszych programów księgowych. Z entuzjazmem pracowałbym dla państwa banku, bo jest znany z testowania nowoczesnych rozwiązań, które cały czas dostarczają wyzwań waszym księgowym.”

Jeśli chcesz zobaczyć więcej pytań z odpowiedziami, to przejdź do kompletnego przewodnika po rozmowie kwalifikacyjnej. Dostaniesz tam 10 pytań z odpowiedziami oraz listę 66 wyrażeń przydatnych na rozmowie o pracę.
Poza przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś się też upewnić, że znasz wszystkie potrzebne zwroty do pracowania po angielsku. Zajrzyj do przewodnika po Business English, z którym zrobisz szybki przegląd tematu i dostaniesz darmowe materiały do nauki.

Udostępnij