Jazda na rowerze wiąże się w pierwszej kolejności z zakupem sprzętu, umożliwiającego uprawianie danej dyscypliny. W następnym kroku przychodzi czas na wybór odpowiedniego ubrania, zwiększającego skuteczność naszych sesji treningowych. Jak wybrać odzież na rower, dopasowaną do Twoich indywidualnych preferencji?

Intensywność jazdy na rowerze

Odpowiedź na pytanie dotyczące intensywności Twojej aktywności znacznie zawęzi obszar poszukiwań odpowiedniej odzieży na rower. W przypadku, w którym stawiamy na angażujące, wyczynowe sesje treningowe, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą ubrania maksymalizujące wygodę i swobodę ruchów. Ponadto doskonałym wyborem będzie odzież pochłaniająca wilgoć i pot, co skutecznie zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem w czasie jazdy.

Kolarz preferujący mniejszą intensywność w trakcie wycieczek rowerowych powinien z kolei postawić na ubrania cieplejsze, chroniące organizm przed mroźnymi podmuchami wiatru.

Spodenki — obcisłe czy luźne?

Razem z koszulką na rower należy dokonać również wyboru odpowiednich spodenek. Obcisłość danego egzemplarza częściowo wpływa na przyjemność w trakcie jazdy. Zbyt luźne spodenki kolarskie podwijają się przy większej prędkości, z kolei zbyt obcisłe modele wywołują u niektórych kolarzy dyskomfort. Zwróć również uwagę na zawartość wkładki, gwarantującej należytą ochronę przed otarciami od siodełka.

Preferowane warunki atmosferyczne

Przed przystąpieniem do zakupu odzieży rowerowej, szczególną uwagę warto poświęcić preferowanym warunkom atmosferycznym. Jesień i wiosna stanowią pory roku narażone na zwiększone opady, w związku z czym doskonałym wyborem będą ubrania nieprzemakalne o dodatkowych właściwościach termoizolacyjnych. Ponad to, szereg sklepów rowerowych ma swojej ofercie specjalistyczne kurtki rowerowe, które pomimo cienkiego materiału użytego w produkcji, skutecznie chronią przed niskimi temperaturami.

Preferując jazdę na rowerze poza okresem letnim warto również postawić na dodatkowe akcesoria w postaci termicznych ocieplaczy, wydłużonych skarpetek, a także legginsów. Niezależnie od pory roku należy jednak zaopatrzyć się w bieliznę termoodporną, elastyczną odzież a także specjalistyczne buty kolarskie.

Ilość zakładanych warstw

Czynnik ten zależy stuprocentowo od Twoich preferencji. Większa ilość warstw to możliwość dopasowania ubioru do warunków pogodowych w trakcie jazdy, jednak kosztem zmniejszonej swobody ruchów. Pojedyncza koszulka gwarantuje z kolei uczucie lekkości w czasie jazdy, a także pożądaną elastyczność.

Cena i estetyka odzieży

Oprócz wszystkich wspomnianych aspektów, cena gra jednak pierwsze skrzypce w wyborze odzieży na rower. Większa kwota, którą należy zapłacić za dany element garderoby, w większości przypadków przekłada się na większy komfort w trakcie jazdy. Warto mieć ten czynnik na uwadze szczególnie w przypadku, w którym jeździmy na rowerze ze sporą częstotliwością. Jakościowe ubrania przekładają się również na zwielokrotnioną satysfakcję z uprawianej dyscypliny, a także motywację do dalszego progresowania.

Istotną kwestią przy doborze odpowiedniej odzieży rowerowej ma również estetyka ubrań. W porównaniu z funkcjonalnością jest ona stawiana na drugim miejscu, jednak znacznie przyczynia się do przyjemności odczuwanej w trakcie wielogodzinnych wycieczek. Odzież rowerowa dostępna w specjalistycznych sklepach (takich, jak np. https://www.cycleshop.pl/odziez-meska,c1.html) jest nierzadko wyposażona w elementy odblaskowe i fluorescencyjne, na co warto zwrócić uwagę szczególnie w przypadku jazdy po słabo oświetlonych drogach.

Podsumowanie

Dobierając odpowiednią odzież na rower, należy mieć na uwadze przede wszystkim intensywność danych sesji treningowych, preferowane warunki atmosferyczne, odprowadzanie wilgoci i potu przez wybrane elementy garderoby, a także ilość zakładanych warstw w czasie jazdy. Znaczenie ma również cena, za którą zazwyczaj idzie lepsza funkcjonalność ubrań. Dokonując zakupu, kieruj się przede wszystkim elastycznością, swobodą ruchów oraz indywidualnymi preferencjami estetycznymi!

Udostępnij